Protest pielęgniarek w Katowicach

197513534 157054419780449 2314753100485769515 n

Redakcja

16 kwietnia, 2023

W poniedziałek, 17 kwietnia o godzinie 10:00 rozpocznie się protest pielęgniarek i położnych organizowany przez Zarząd Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Protestu organizowane lub planowane są w całej Polsce. 

Jak informują organizatorzy, protest stanowi wyraz niezadowolenia związanego z:

  1. Brakiem dialogu społecznego w temacie problemów pielęgniarek i położnych. 
  2. Brakiem realizacji ustawy wśród pracodawców województwa śląskiego. 
  3. Wycofaniem się z realizacji ustawy części pracodawców województwa śląskiego.

Strona społeczna środowiska pielęgniarek wskazuje w swoich postulatach m.in. na ustawę, która przyporządkowane wynagrodzenia uzależnione od wykształcenia i kwalifikacji. W rezultacie pielęgniarki "tylko" ze średnim wykształceniem zarabiają o wiele mniej od "wykwalifikowanych" pielęgniarek, pomimo wielu lat doświadczenia. Natomiast pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją powinny otrzymywać wynagrodzenie na najwyższym, ustalonym poziomie. Jednak jak twierdzi związek zawodowy, często w przypadku tej drugiej grupy dyrektorzy szpitali nie zgadzają się na wymagane przez ustawę podwyżki lub wręczają wypowiedzenia.

Pielęgniarki chcą po pierwsze, zarabiać godnie i żądają realizacji części zapisów ustawy (dot. pielęgniarek z wyższym wykształceniem), po drugie sprzeciwiają się różnicom płacowym i postulują o wpisanie do ustawy zależności wynagrodzenia również od doświadczenia, a nie tylko od wykształcenia. 

Protest w Katowicach odbędzie się przy budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.4µg/m3 PM2.5: 13.3µg/m3