Premier o postojowym: mechanizmy płacowe w kopalniach muszą być wsparte ze strony państwa

Mid 20609331

Redakcja

9 czerwca 2020

Wstrzymanie wydobycia w kopalniach leży całkowicie po stronie czynników obiektywnych, dlatego mechanizmy płacowe muszą być wsparte ze strony państwa i tak się też stanie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w Katowicach.

Morawiecki na konferencji prasowej był pytany w jaki sposób będą finansowane wypłaty dla górników z kopalń, które mają być tymczasowo zamknięte ze względu na koronawirusa.

"Przyczyna leży całkowicie po stronie państwa i po stronie epidemii, czyli po stronie czynników obiektywnych dlatego mechanizmy płacowe muszą być tutaj wsparte ze strony państwa i tak się też stanie" - odpowiedział premier.

Podkreślił jednocześnie, że dla niego w okresie przejściowym, czyli przez najbliższy tydzień, dwa, trzy czy cztery, "bo w różnych kopalniach będzie to w różnym okresie trwało, ten przestój, że tutaj nie może dojść do naruszenia możliwości wydobywczych zaraz po powrocie górników do pracy". "Dlatego wszelkie prace o charakterze technicznym, utrzymaniowym, technologicznym będą się odbywały" - zaznaczył szef rządu. (PAP)

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3