Poszkodowany saper po wybuchu w Kuźni Raciborskiej przeszedł skomplikowaną operację

61 555344

Redakcja

1 grudnia, 2022

Ponad trzy lata po tragicznym wybuchu w Kuźni Raciborskiej, lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach przedstawili efekty swojej pracy. Przeprowadzili bardzo skomplikowaną rekonstrukcję twarzy u pana Tomasza. Saper cudem przeżył potężny wybuch. 

Do tragedii doszło 8 października 2019 roku w lesie pomiędzy Kuźnią Raciborską i Rudą Kozielską. Saperzy z 29 Patrolu Rozminowania 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic zostali wysłani do rozbrojenia ładunku z wojny, który został odnaleziony kilka dni wcześniej. Doszło do olbrzymiego wybuchu, porównywanego z 4 kilogramami trotylu (tyle wystarczy do zburzenia komina). Dwóch saperów zginęło na miejscu. Trzeci zmarł w szpitalu.

Dowódcza grupy, pan Tomasz cudem przeżył wybuch. Był metr od miejsca zdarzenia. Jednak siła eksplozji zmieniła jego życie na zawsze. Stracił część wzroku. Słabo słyszy na jedno ucho. Nie czuje też części zapachów i smaku. Wybuch zniekształcił jego twarzoczaszkę. Oczy po prostu "wbiły się do wewnątrz twarzy". Ponadto odrobinki ziemi z powodu wysokiej temperatury i oparzeń utworzyły "tatuaż" na twarzy. 

Ponad trzy lata po wybuchu pan Tomasz wraca do normalności. Większość "tatuażu" została usunięta. Natomiast specjaliści z katowickiej kliniki im. Andrzeja Mielęckiego przeprowadzili bardzo ryzykowną i trudną rekonstrukcję obu oczodołów łącznie ze stropami i z uszkodzoną kością czołową. Twarz żołnierza była bardzo zniszczona, a jak powiedzieli lekarze, chcieli uniknąć uszkodzenia gałek ocznych pacjenta, który i tak stracił część wzroku w wyniku zdarzenia. Lekarze musieli "wypełnić" przestrzeń uszkodzonego oczodołu i "wyciągnąć" gałki oczne. Ponadto lekarze w takich przypadkach wykorzystują zdrową część twarzy, ale u pana Tomasza oba oczodoły były zniszczone. 

- Cudem przeżyłem. 80 procent kości głowy było zmiażdżonych. Miałem rozległe oparzenia - mówił pan Tomasz.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 9.1µg/m3