Agata Kornhauser–Duda odwiedziła małych pacjentów w Zabrzu

Grzegorz Jakubowski KPRP
Kastelik

Szymon Kastelik

1 grudnia, 2022

Małżonka prezydenta Polski przyjechała do Zabrza. Spotkała się z małymi pacjentami dwóch zabrzańskich szpitali.

28 listopada do Zabrza przyjechała Agata Kornhauser–Duda. Małżonka prezydenta spotkała się z małymi pacjentami dwóch placówek: Śląskiego Centrum Chorób Serca i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. Stanisława Szyszko.

- W spotkaniu z Panią Prezydentową na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko wzięli udział m.in. przedstawiciele personelu szpitala, na czele z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim, Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; dr. n. med. Dariuszem Budzińskim, Dyrektorem Szpitala oraz Jolantą Czernicką–Siwecką, Prezesem Fundacji Iskierka, która zajmuje się przede wszystkim opieką psychologiczną dla rodziców małych pacjentów. Rozmawiano o pracy ośrodka, prowadzonych tu badaniach naukowych, rozwoju hematologii w Polsce, ale także dostępie do terapii onkologicznych dla dzieci - informuje kancelaria prezydenta.

Kornhauser–Duda zwiedziła również wystawę fotografii autorstwa Ewy Mikety, prezentującą zdjęcia dzieci i ich bliskich z oddziałów hematologicznych na Śląsku. - Podczas spotkania z autorką – zawodową fotografką, a prywatnie mamą trójki dzieci w tym Laury, której udało się pokonać ostrą białaczkę – Pierwsza Dama rozmawiała o tym, że rak to przeciwnik, którego można pokonać. To właśnie ta dewiza przyświecała pani Ewie przy tworzeniu wystawy. Dziś razem z Laurą odwiedzają oddziały onkologiczne, organizując wyjątkowe sesje fotograficzne, podczas których dzieci i ich rodzice choć przez chwilę mogą zapomnieć o cierpieniu - dodaje kancelaria. 

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Pierwsza Dama odwiedziła dzieci po przeszczepie serca. Mali pacjenci opowiadali o swoich operacjach, ale także o codzienności w szpitalu, w którym nawet kontynuują naukę, żeby powrócić do swoich szkół bez zaległości. 

– Życzę Wam, aby Wasze nowe serduszka się przyjęły i jak najlepiej funkcjonowały – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3