Pomyłka wicepremiera Glińskiego? Zamiast o Górnym Śląsku mówi o Śląsku

Glinskipanteon
Kastelik

Szymon Kastelik

15 czerwca, 2022

Niestety nadal wielu polityków spoza Górnego Śląska nie wie, że wspomniany Górny Śląsk to coś innego niż cały Śląsk. To część historycznej krainy, z własną historią, kulturą, a nawet językiem.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich, który przypada na 20 czerwca. To dzień, w którym 100 lat temu polskie wojska wkroczyły do "polskiej" części Górnego Śląska. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości, w tym otwarcie Panteonu Górnośląskiego, który powstał w Archikatedrze Katowickiej.

Panteon od samego początku budzi wiele kontrowersji. Nie włączono do niego wielu wybitnych osób, w tym narodowości niemieckiej (zabrakło miejsca np. dla noblistów). Jego otwarcie już w najbliższy weekend. Będzie na pewno hucznie. Przewiduje się inscenizację wkroczenia wojska polskiego do Katowic oraz duży koncert z udziałem gwiazd polskiej muzyki. 

Z tej okazji we wtorek, 14 czerwca wicepremier Piotr Gliński na konferencji prasowej zapowiedział uroczystości związane z "powrotem Górnego Śląska do macierzy" ( z takim sformułowaniem nie zgadzają się regionaliści i niektórzy historycy). Minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił sporo o nowym święcie i Panteonie Górnośląskim. Problem w tym, że często zamiast wyrażeń "Górny Śląsk; górnośląski", używał "Śląsk lub śląski".

- W niedzielę otwieramy Panteon Śląski. To jest instytucja, która, jak wiele innych, pozostanie po tych obchodach. Mam nadzieje, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą się nam wszystkim kojarzyć z instytucjami pamięci, które w trakcie tych obchodów zostały powołane do życia, zbudowane, przekształcone, zmodernizowane. Jeśli chodzi o nasze muzea, to jest około 300 projektów inwestycyjnych. Jednym z tych nowych projektów, nowych instytucji, jest Panteon Śląski zlokalizowany w podziemiach katowickiej katedry. Jest on wspólną inicjatywą archidiecezji, miasta Katowice, województwa śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odnosi się do pamięci o Ślązakach, o tych najważniejszych ludziach, którzy na Śląsku żyli, tworzyli i byli związani z polskością. Otwarcie Panteonu odbędzie się 19 czerwca, w przeddzień 100. rocznicy wkroczenia wojsk polskich do Katowic - stwierdził wicepremier Gliński

Raczej nie trzeba przypominać, że Śląsk to cały region, współcześnie obejmujący częściowo tereny województw  dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Śląsk to też dzisiejsze ziemie czeskie, a nawet niemieckie. Powstania Śląskie dotyczyły historycznego Górnego Śląska, które na przestrzeni wieków wyodrębnił się kulturowo i językowo od pozostałych części Śląska.

- Rzadko pamiętamy, że ten epizod śląski był bardzo krwawy. Był także bardzo trudny do zrealizowania, ponieważ w tym czasie zaognione były również inne fronty – w czasie II powstania śląskiego toczyła się wojna polsko-bolszewicka. Dlatego należy podkreślić, że cały proces odzyskiwania niepodległości – w tym powstania śląskie – to z jednej strony czyn zbrojny, gotowość polskiej wspólnoty, mimo tak trudnych czasów, do walki z bronią w ręku, a z drugiej - działania dyplomatyczne - mówił minister.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3