Pomimo łagodnej zimy, mobilne płuca wciąż czarne. Antysmogowa instalacja odwiedziła już 40 miejscowości

Mobilne płuca

Redakcja

15 lutego 2024

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to” - to piąta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. W jej trakcie mobilna instalacja pokazująca model ludzkich płuc, odwiedziła już 40 miejscowości w dziewięciu województwach. W wielu miejscowościach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się, wskazując na złą jakości powietrza. 

Antysmogowa instalacja mobilnych płuc podróżuje po Polsce od ponad trzech miesięcy. W tym czasie odwiedziła już 40 miejscowości, pokazując jakim powietrzem oddychają ich mieszkańcy. To piąty sezon grzewczy, w którym PAS prowadzi kampanię, ale pierwszy, w którym instalacja odwiedzała miasta i gminy na ich zaproszenie. Do końca sezonu mobilne płuca trafią jeszcze do czternastu miejscowości.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Są one filtrowane przez “płuca” i osiadają na białej materii, która - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Istotne, w kontekście obniżania kosztów ogrzewania, jest także termomodernizacja budynku. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ich ogrzewanie to znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania - w ocieplonym budynku możemy je obniżyć przeciętnie o około połowę.

Płuca odwiedziły:

Woj. dolnośląskie - Bolesławiec, Lubań, Wrocław, Wałbrzych

Woj. lubuskie – Łęknica

Woj. śląskie – Ustroń, Łaziska Górne, Lubliniec, Czerwionka-Leszczyny, Czeladź, Mysłowice, Częstochowa, Rydułtowy,

Woj. mazowieckie - Nowy Dwór Mazowiecki, Celestynów, Łowicz, Pilawa, Piaseczno, Michałowice

Woj. łódzkie - Pabianice

Woj. małopolskie – Bochnia, Niepołomice, Chełmek, Nowy Targ, Pcim, Myślenice, Kamień, Gromnik, Skawina, Liszki, Wielka Wieś

Woj. kujawsko-pomorskie - Nakło nad Notecią, Potulice, Kcynia , Osięciny koło Włocławka, Aleksandrów Kujawski, Dobrcz, Chełmża,

Woj. opolskie - Krapkowice

Woj. pomorskie – Wejherowo, Puck, Choczewo, Karczemki – Gdańsk, Kartuzy


powiązane artykuły:

Mobilne pluca
Lokalne 8 lutego 2024

Na Placu Viannaya przy Kopalni Kultury w Czeladzi stanęły „mobilne płuca”, które przez dw

mobilne płuca w sosnowcu
Wiadomości 24 listopada 2022

W centrum Sosnowca 18.11.2022 w ramach kampanii „Sprawdź czym oddychasz! Zmień to! stanęła instal

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3