Rośnie popularność minibusów w ZTM

Minibusztm

Redakcja

15 lutego 2024

Około 70 linii w ZTM to linie minibusowe lub w części minibusowe. Z racji rosnącej ich popularności, ZTM planuje uruchomić dwie kolejne.  

Jak informuje ZTM, pierwsze, najbardziej widoczne efekty projektu systemowego uruchamiania linii minibusowych zaczęły być zauważalne w grudniu 2022 r. Wówczas, uruchomiono aż 7 linii minibusowych – 744, 745 i 746 w Tarnowskich Górach, 704, 706 i 709 w Zabrzu oraz 610 w Knurowie.

 – To rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez samorządy. Do najważniejszych jego zalet należy możliwość zapewnienia przejazdów dla tych osób, które zamieszkują te części dzielnic, które dotąd nie były obsługiwane przez autobusy. Mniejsze pojazdy mogą bowiem wjeżdżać np. w wąskie ulice, które nie są przejezdne dla większych – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. Jak podkreśla, koszty funkcjonowania linii minibusowych są niższe i mają znaczenie dla samorządów w trudnej sytuacji finansowej. 

Miasta i organizator transportu dostrzegają atrakcyjność i efektywność powyższych i innych linii minibusowych, dlatego jeszcze w pierwszym kwartale tego roku gminy w porozumieniu z ZTM planują uruchomić dwie kolejne linie minibusowe – w Tarnowskich Górach oraz w Mysłowicach. Zanim jednak poznamy szczegóły ich dotyczące, ZTM ogłosił przetarg na jeszcze jedną linię minibusową.

To zastępcza linia minibusowa, której trasa wiedzie przez Katowice i Mysłowice. Oferenci mogą zgłaszać się do przetargu do 19 lutego do godz. 9. Kontrakt zakłada realizację 112 240 wozokilometrów taborem MN, czyli minibusami posiadającymi co najmniej 35 miejsc. Rozpoczęcie świadczenia usługi zaplanowano na 1 marca, a jej zakończenie na 30 czerwca. Postępowanie to jest powtórzonym, w jego pierwszej odsłonie ZTM zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ponad 1 mln zł (1 008 000 zł).

foto Michał Kasperczyk ZTM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3