Mobilne płuca po raz pierwszy w Czeladzi. Pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Mobilne pluca

Redakcja

8 lutego, 2024

Na Placu Viannaya przy Kopalni Kultury w Czeladzi stanęły „mobilne płuca”, które przez dwa tygodnie będą mierzyć jakość powietrza w tej części miasta.

Polski Alarm Smogowy kontynuuje akcję edukacyjną „Zobacz czym oddychasz! Zmień to!”, którą zrealizowano już w 63 miejscowościach w dziewięciu województwach. Tym razem mobilna instalacja stanęła w Czeladzi.

Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który przez dwa tygodnie pochłania zanieczyszczone powietrze. W tym okresie mieszkańcy będą mogli obserwować, jak zmienia się kolor białej materii pokrywającej „płuca”.

Jak funkcjonują „mobilne płuca”?

Powietrze zewnętrzne pobierane jest do wnętrza konstrukcji i transportowane w niej za pomocą wentylatorów – przechodzi najpierw przez pyłomierz celem uzyskania pomiaru stężenia PM10, następnie wdmuchiwane jest do imitacji płuc - po czym opuszcza konstrukcję, przechodząc poprzez tkaninę filtracyjną i osadzając na niej znaczną część zanieczyszczeń pyłowych. Pierwotnie, „płuca” są białe – jednak im bardziej zanieczyszczone jest filtrowane przez nie powietrze, tym szybciej ciemnieją do koloru szarego lub nawet czarnego.


powiązane artykuły:

Smog na slasku
Wiadomości 11 stycznia, 2024

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu al

IMG 20230523 112850
Lokalne 24 maja, 2023

Pilotażowa edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza zakończona!  Łączna kwota z

mobilne płuca w sosnowcu
Wiadomości 24 listopada, 2022

W centrum Sosnowca 18.11.2022 w ramach kampanii „Sprawdź czym oddychasz! Zmień to! stanęła instal

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3