Pogotowie przeciwpowodziowe w Częstochowie. Prezydent miasta sprawdzał stan zabezpieczenia przed powodzią

Pogotowie przeciwpowodziowe czestochowa

Redakcja

8 lutego, 2024

We wtorek 6 lutego w Częstochowie wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. W środę prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze służbami kryzysowymi sprawdzał stan zabezpieczenia przed powodzią.

Decyzja o wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego była związana z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na odcinkach rzek w granicach miasta, a także podniesieniem stanów wody w rzekach na terenie okolicznych gmin.
Po ostatnich intensywnych opadach w Częstochowie doszło też do lokalnych podtopień, będących efektem ograniczonych możliwości odprowadzania dużej ilości wód opadowych przez sieć kanalizacyjną.

Prezydent Częstochowy – wraz z naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Rafałem Kusalem oraz przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej – 7 lutego sprawdzał stan techniczny wałów przeciwpowodziowych w kilku miejscach, był także w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nadzorował tam prace związane z monitoringiem rzek oraz związane z generowaniem bazy danych na temat sił i środków niezbędnych do wykorzystania w sytuacji przeciwpowodziowej.
Spotkanie służyło też zaplanowaniu dalszych czynności organizacyjnych i technicznych w celu minimalizacji potencjalnych zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia oraz zagrożenia środowiska. To realizacja obowiązku wynikającego z wprowadzenia przez Wojewodę Śląskiego stanu pogotowia przeciwpowodziowego m.in. na terenie naszego miasta.

W ocenie miejskich służb antykryzysowych sytuacja w Częstochowie jest na razie stabilna, rzeki znajdują się w korytach, natomiast niezbędny jest stały monitoring ich poziomu, stanu wałów oraz innych elementów systemu zabezpieczenia przez powodzią.powiązane artykuły:

Połączenie Rejtana z DK 91
Lokalne 6 lutego, 2024

Od godzin przedpołudniowych w środę (7 lutego) zostanie otwarte w Częstochowie połączenie

Jak zostać strażnikiem miejskim
Lokalne 23 stycznia, 2024

W częstochowskiej Straży Miejskiej trwa nabór w konkursie na stanowisko strażnik miejski.  Dokume

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3