Pociągi kursują po nowym wiadukcie w Mikołowie

Csm Budowa wiaduktu w Mikolowie montowanie konstrukcji w formie luku fot Sebastian Szlachta 97f952b3ee

Redakcja

2 września, 2022

Pociągi na linii Katowice – Rybnik kursują już po nowym wiadukcie w Mikołowie. Zadanie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma wartość 12 mln zł. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.

W Mikołowie pociągi przejeżdżają już po nowym wiadukcie kolejowym przy ul. Konstantego Prusa. Obiekt o konstrukcji w formie łuku ma prawie 18 m długości i 28 m szerokości. Jest prawie trzy razy szerszy od poprzedniego, co znacznie usprawni komunikację drogową w mieście. Po wiadukcie bezpiecznie mogą kursować cięższe pociągi. 

Prace przy przebudowie wiaduktu rozpoczęły się z końcem kwietnia i były prowadzone etapami. Początkowo stary obiekt został rozebrany. Pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki i zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku. Kolejnym etapem było nasuwanie obiektu przy zastosowaniu nowoczesnej technologii prac. W ciągu 6 godzin, metr po metrze, nasunięto konstrukcję dowiezioną w całości na plac budowy. Dzięki temu skrócił się czas realizacji zadania do łącznie 4 miesięcy. Przy tradycyjnych metodach te prace mogłyby potrwać nawet rok.

Na obiekcie ułożono trzy tory. Zamontowano sieć trakcyjną. Prace objęły wykonanie odwodnienia obiektu. Tymczasowa konstrukcja została zdemontowana.

Efektem prac są sprawniejsze i bezpieczne przejazdy pociągów. Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie pn. „Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza” w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 25.6µg/m3 PM2.5: 21.4µg/m3