Po raz pierwszy w historii na świecie jest więcej emerytów niż dzieci

Pexels anastasia shuraeva 8795392

Redakcja

14 sierpnia, 2022

Profesor Ian Goldin z Uniwersytetu Oksfordzkiego alarmuje, że po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5., a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, większości państw europejskich i w Japonii jest więcej emerytów niż dzieci. Jak to wpłynie na nasze życie?

O tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, wiedzieliśmy od dawna, jednak w ostatnich latach szczególnie dobitnie widać te zmiany. Świetny przykładem może tu być nasz kraj, w którym mamy najniższy przyrost naturalny od czasów wojny. Tzw. depresja urodzeniowa utrzymuje się w naszym kraju od prawie trzydziestu lat, jednak dane napływające z Głównego Urzędu Statystycznego są dramatyczne.

Do roku 2030 na ziemi będzie żyło ponad miliard osób powyżej 65. roku życia, a ponad 200 mln osób będzie miało ponad 80 lat, co oznacza, że liczba osób starszych podwoi się w ciągu dwóch dekad - wylicza Goldin w artykule dla brytyjskiego dziennika "Financial Times". Zdaniem profesora zderzają się tutaj dwa trendy. Jeden, pozytywny pokazujący, że dbamy o swoje zdrowie i nawet bardziej po pandemii, liczy się dla nas zachowanie dobrego samopoczucia i sprawności w starszym wieku. 

Bardziej jednak zaskakujące, jak uważa Goldin, jest to, jak szybko na świecie spada dzietność. Stany Zjednoczone i kraje tak różne jak Włochy, Korea Południowa, Japonia, Węgry, Polska, Rosja, Chiny i Brazylia odnotowują rekordowo niskie poziomy dzietności i nawet Indie znajdują się poniżej poziomu zastępowalności. W istocie, ponad połowa przewidywanego wzrostu populacji w ciągu następnych 30 lat będzie miała miejsce jedynie w ośmiu krajach świata - pisze Goldin. Oznacza to ogromne obciążenie gospodarkę, w których może nie być komu pracować na emerytury. Profesor podkreśla, że potrzebne są większe oszczędności, które z kolei oznaczają mniejszą konsumpcję, poza zwiększonym popytem na usługi dla osób starszych. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 16.4µg/m3