"Play!" - czyli kandydatura Katowic i GZM o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Fot K Kalkowski

Redakcja

2 grudnia, 2023

Wspólna kandydatura Katowic i GZM znalazła się wraz z Bielskiem-Białą, Lublinem i Kołobrzegiem w finale starań zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Katowice i GZM walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 pod hasłem "play!"

- Play! to zaproszenie do ponownego odkrycia, że kultura jest niewyczerpanym źródłem radości i pozytywnych emocji. Niezbędną częścią naszego życia, dzięki której jesteśmy w pełni ludźmi, filarem naszego dobrostanu psychicznego -informuje UM Katowice.

Katowice walczą o tytuł ESK 2029 w imieniu całej metropolii. Program, jaki znalazł się więc we wniosku, został przygotowany w porozumieniu z twórcami i ludźmi kultury z 41 miast i gmin GZM i skonstruowany tak, aby mógł trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców. 

- To dopiero półmetek naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, jednak już teraz dziękuję za ogrom pracy wykonany przez wszystkich zaangażowanych i lobbujących - powiedział na konferencji prasowej prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Przygotowany program wykorzystuje wszystkie atuty Katowic i Metropolii, w tym intensywne życie muzyczne, tradycje amatorskich ruchów artystycznych (w tym malarstwa naiwnego) czy inwestycji takich jak Hub gamingowo-technologiczny tworzony na Nikiszowcu. 

To ogromna szansa dla całego naszego regionu, aby pokazać jego mieszkańcom jak wiele wspaniałych miejsc i instytucji kultury, muzyki i sztuki mamy na terenie Metropolii – w miastach, które wchodzą w jej składmówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Cieszę się, że w sprawie starań Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 włodarze wszystkich miast, pomimo różnic politycznych mówią jednym głosem. Głównym mottem Unii Europejskiej jest hasło „zjednoczona w różnorodności”. Taka też jest nasza Metropolia. Bo przecież nasze miasta są różne, są inne, ale poprzez tworzenie mostów łączących miasta np. w oparciu o kulturę ten projekt się sprawdza. Nie chodzi tutaj aby scalać i tworzyć jakąś jedną kulturę, ale by dochodziło do wymiany, aby stworzyć mieszkańcom warunki do poznawania różnych zakątków Metropoliimówi Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, pomysłodawca wspólnego ubiegania się o tytuł ESK 2029 r.

W  pierwszym wniosku konkursowym znalazł się m.in.: rozgrywający się w całej Metropolii międzynarodowy festiwal orkiestr dętych Move Your Brass, wielki, międzynarodowy plener malarzy nieprofesjonalnych towarzyszący wystawie Balkan Express czy interaktywna wystawa o historii gier wideo Game On!


fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3