Platforma Obywatelska nie chce śląskiego węgla. Tusk: Śląsk zielony, już nie czarny

Donald Tusk
Kastelik

Szymon Kastelik

25 listopada 2022

Zmniejszenie wydobycia węgla o połowę do 2030 roku oraz "zielony" Śląsk. To plan Platformy Obywatelskiego dla województwa śląskiego, w szczególności Górnego Śląska. W jaki sposób zostanie zrealizowany i co zmniejszenie wydobycia ma wspólnego z aktualnym kryzysem węglowym? 

Platforma Obywatelska zorganizowała kolejny kongres programowy. Tym razem największa partia opozycyjna skupiła się na temacie ekologii. Borys Budka oraz Donald Tusk poruszyli w swoich wypowiedziach istotne kwestie dla województwa śląskiego: czyli węgiel i transformację. 

Budka zapowiedział, że Platforma Obywatelska zamierza zmniejszyć wydobycie węgla w Polsce. Dotyczy to surowca przeznaczonego na produkcję energii. W zamian PO chcę np. termomodernizować domy. - Stworzymy do 2030 roku co najmniej 700 lokalnych społeczności energetycznych. Całkowicie zmodernizujemy 150 sieci ciepłowniczych. Wybudujemy do tego 2 tysiące biogazowni. 2 miliony domów zostanie objętych kompleksową termomodernizacją, dociepleniem i wprowadzeniem ekologicznych źródeł ciepła w postaci: pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Podtrzymujemy to zobowiązanie. Do 2030 o połowę zmniejszymy ilość energii produkowanej z węgla - mówił na kongresie PO Borys Budka.

Śląsk zielony

Donald Tusk natomiast stwierdził, że to w naszym regionie, czyli na Śląsku można "już jutro" wprowadzić znaczące zmiany, które posłużą transformacji energetycznej. Lider PO stwierdził, że Śląsk będzie zielony i będzie jednym z kluczowych regionów na mapie Europy. 

- Przestaniemy myśleć, że Śląsk jest negatywnym problemem Polski. Bo ten Śląsk dosłownie jutro może stać się miejscem, gdzie nowoczesne technologie, energia Ślązaków, chęć wyrwania się z tego kręgu niemożności. Śląsk stanie się miejscem w Europie kluczowym, gdzie najnowocześniej technologie i tysiące ludzi znajdzie prace. A ich technologie i praca będzie służyła budowie Polski zielonej, nowoczesnej, opartej na odnawialnych źródłach energii. Śląsk może stać się szansą energetyczną Polski. Śląsk zielony, już nie czarny - stwierdził Donald Tusk.

O jakiej obietnicy konkretnie mówimy? Elektrownie, elektrociepłownie i ciepłownie w Polsce zużywają rocznie prawie 40 milionów ton węgla różnego rodzaju. Jak wynika z danych zapotrzebowanie rośnie i będzie rosnąć, ponieważ zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Do tego trzeba doliczyć kolejne kilkanaście milionów ton węgla, które zużywamy w przemyśle oraz gospodarstwach domowych. Zatem Platforma Obywatelska obiecuje zmniejszeniu zużycia tego surowca o co najmniej 20 milionów ton rocznie. W 2021 roku nasze kopalnie wydobyły około 42 miliony ton węgla. Brakujące 15 milionów ton zaspokojono rezerwami i importem (głównie z Rosji). Dzisiaj importujemy brakujący surowiec z Azji lub Ameryki Południowej. Jak można łatwo policzyć, przy danych z 2021, spadek zapotrzebowania o 20 milionów ton z pewnością wpłynie na pracę kopalń, czyli ich likwidację. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3