Kaczyński zrzuca winę na Morawieckiego w sprawie Chełstowskiego?

Jarosław Kaczyński
Kastelik

Szymon Kastelik

25 listopada 2022

- Był protegowanym premiera - w ten sposób wypowiedział się Jarosław Kaczyński w sprawie Jakuba Chełstowskiego na antenie TVP Łódź. Bardzo mocno podkreślił fakt, że marszałek województwa śląskiego współpracował z Mateuszem Morawieckim. Czy to próba zrzucenia winy na premiera za "przewrót" w województwie śląskim?

21 listopada na 50 sesji Sejmiku Śląskiego doszło do politycznego przewrotu. Marszałek województwa Jakub Chełstowski odszedł z klubu radnych PiS. "Zabrał" ze sobą trzech radnych. Tym samym Prawo i Sprawiedliwości straciło władzę w województwie śląskim. Chełstowski ze swoją grupą dołączył do dotychczasowej opozycji i ruchu Tak! Dla Polski.

Jeszcze tego samego radni odwołali cały zarząd województwa śląskiego. Sejmik powołał nowych wicemarszałków i nowego członka zarządu. Chełstowski pozostał na swoim stanowisku.

Kaczyński zrzuca winę na premiera?

Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową lider partii rządzącej w Polsce nie ukrywał, że był zaskoczony decyzją marszałka. Stwierdził pośrednio, że była to "zdrada".

- Nie ukrywam, było to zaskoczenie mocno nieprzyjemne, ale cóż, takie rzeczy się zdarzają. Jeżeli pan Chełstowski chce być od następnej kadencji, a w końcu do wyborów samorządowych zostało troszeczkę więcej niż rok, w opozycji na Śląsku, to wybrał drogę dobrą, celną. Z tej sytuacji trochę się też śmieję. Pamiętam co się działo na Śląsku, gdy w 2018 r. pan Wojciech Kałuża przeszedł do nas. Teraz przeszły aż cztery osoby, może nie wprost do Platformy, ale wiadomo, że ruch "Tak! Dla Polski" jest to przybudówka PO, i jakoś nie słyszę głosów oburzenia, wstrząsu moralnego nie widzę po drugiej stronie - powiedział Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Prezes PiS wypowiedział się na ten temat również na antenie TVP Łódź. - Sytuacja zaskakująca, przykra. Eks "nasz" marszałek, który był jednocześnie szefem struktury partyjnej. Jeszcze wczoraj wypowiadał się stosunkowo umiarkowanie, pomimo zmiany opcji. Ale już dzisiaj jakby przybrał styl i sposób oceniania w szczególności rządu naszych przeciwników. A przecież był bliskim współpracownikiem i protegowanym premiera. To premier jest opiekunem województwa z ramienia kierownictwa partii. Jednocześnie jest posłem z Katowic - skomentował Kaczyński. Jego słowa można uznać za próbę zrzucenia winy na premiera Mateusza Morawieckiego, który po zmianach w strukturach PiS, został "opiekunem" województwa śląskiego. W pamiętny już poniedziałek na korytarzach Sejmiku mówiło się o tym, że do Katowic zmierza właśnie premier, żeby uspokoić sytuację. Ostatecznie szef rządu miał ograniczyć się do telefonów.

- Pokazuje to brak klasy tego człowieka - w ten sposób skomentował jeszcze Kaczyński decyzję Chełstowskiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3