Pingwiny ze śląskiego zoo wróciły na wybieg po zimowej przerwie

Pingwiny w śląskim zoo

Redakcja

19 kwietnia 2023

Pingwiny ze śląskiego zoo po zimowej przerwie znów wyszły na wybieg zewnętrzny i czekają na Was. Choć pogodę mamy kapryśną, to temperatura ustabilizowała się na takim poziomie, że można było podjąć tę decyzję.

Mieszkające w chorzowskim zoo pingwiny Humboldta są gatunkiem zamieszkującym wybrzeża Peru i Argentyny w rejonie występowania chłodnego prądu Humboldta. Zimą klimat w tym rejonie jest zdecydowanie cieplejszy niż w Polsce, a temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Z tego względu nie są one przystosowane do mroźnych polskich warunków. Zimę spędziły we wnętrzu ogrzewanego budynku.

Te urocze nieloty są jedną z głównych atrakcji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego a ich “kwatera” to prawdziwie pingwinie SPA. Obiekt składa się z przestronnego budynku, w którym nocują i zimują oraz wielkiej, zewnętrznej niecki basenowej.

Budynek ma powierzchnię 323 metrów kwadratowych i kubaturze 1070 metrów sześciennych, w najwyższym punkcie ma wysokość 3,5 metra. Krystalicznie czysta woda, imitacja skał – pingwiny mogą czuć się tu jak na wczasach. Obiekt jest tak zaprojektowany, aby można było również podglądać pływające pingwiny zza szyby, będąc tuż pod nimi. 

Pingwiny wróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po 43 latach. Jesienią 2021 r. gromadka doczekała się potomka. 

Na koniec ciekawostka: Pingwiny, podobnie jak ludzie, mają łaskotki i reagują na nie tak, jak człowiek. Czyli to dość zabawne zwierzątka, jednak pamiętajmy, by podczas odwiedzin chorzowskiego ZOO zachować odpowiedni dystans, tak dla bezpieczeństwa. 

powiązane artykuły:

Wielbład w chorzowskim zoo
Lokalne 6 kwietnia 2023

W chorzowskim zoo urodziła się Lola, samiczka wielbłąda. Jest pierwszą córką Roxi, która mieszka

Nowa lwiarnia w zoo
Lokalne 20 marca 2023

Ogłoszono przetarg na wykonanie prac budowlanych związanych z budową nowej lwiarni w śląskim Zoo.

40 746120
Lokalne 23 lutego 2023

Pantera śnieżna ucieka ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i przedostaje się na teren Parku Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3