Pantera śnieżna uciekła z chorzowskiego zoo? Spokojnie, to tylko ćwiczenia

40 746120

Redakcja

23 lutego, 2023

Pantera śnieżna ucieka ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i przedostaje się na teren Parku Śląskiego. To scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w Chorzowie. 

22 lutego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym rozpoczęto procedurę związaną z ucieczką zwierzęcia z wybiegu. Informację o uwolnieniu się pantery śnieżnej, pracownicy zoo przekazali do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Najpierw działania były prowadzone na terenie zoo, ale okazało się, że zwierzę przedostało się do Parku Śląskiego. Wtedy do akcji wkroczyła chorzowska policja, która we współpracy ze Strażą Miejską, wyizolowała teren, na którym mogło znajdować się niebezpieczne zwierzę. Policjanci zostali doposażeni w broń długą oraz zestaw do obezwładniania za pomocą siatki.

Po ponad godzinie poszukiwań patrol z Wydziału Ruchu Drogowego, zauważył zwierzę na jednym z pobliskich drzew. -  Dowódca działań skierował w to miejsce patrol Policji wyposażony w zestaw z siatką. W jego skład wchodził ponadto weterynarz oraz pracownik firmy odpowiedzialnej za odłów zwierzyny. Wspólnie zwierzę zostało schwytane i bezpiecznie przetransportowane z powrotem do zoo - relacjonuje policja.

Zwierzę na szczęście było tylko maskotką, a całą akcję przeprowadzono w ramach ćwiczeń. I chociaż do takich sytuacji dochodzi naprawdę rzadko, to śląskie ZOO zdecydowało o tym, że warto sprawdzić wszystkie procedury na wypadek prawdziwej ucieczki zwierzęcia. 

Do podobnej sytuacji doszło w 2000 roku w Warszawie. Wówczas z cyrku uciekły trzy tygrysy. Podczas akcji zginął weterynarz, którego przez przypadek postrzelił jeden z policjantów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3