W piątek, 24 lutego mija rok od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od samego początku mieszkańcy województwa śląskiego i samorządowcy pomagali uchodźcom, którzy przybyli do naszego regionu.
W pierwszych tygodniach wojny miejscami "krytycznymi" na mapie województwa śląskiego był euroterminal w Sławkowie, gdzie tysiące uchodźców przesiadało się do pociągów i autobusów oraz dworzec PKP w Katowicach, gdzie również wielu uchodźców otrzymywało pierwszą pomoc oraz szukało schronienia.
Pamiętamy bardzo dobrze tłumy na peronach oraz w holu głównym dworca, gdzie po każdym przyjeździe pociągu z Przemyśla i nie tylko, na ciepły posiłek i pomoc czekało setki obywateli Ukrainy: kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawni. Wielu z nich uciekało przed wojną nawet przez kilka dni, nie mając dostępu do toalet i świeżego jedzenia.
Mieszkańcy województwa śląskiego jako pierwsi "otworzyli swoje serca". Potem dołączyli do nich samorządowcy, którzy zaczęli organizować tymczasowe schronienia dla uchodźców i zbiórki produktów pierwszej potrzeby. W końcu poprzez współpracę wojewody śląskiego, Katowic i PSP udało się postawić namioty dla uchodźców przed dworcem.
Żołnierze WOT, uczniowie szkół mundurowych, harcerze, pracownicy wojewody w dzień i noc oczekiwali na przyjazd uchodźców z Ukrainy na katowickim dworcu.
– Błyskawicznie ruszyliśmy z pomocą Ukrainie. Jeszcze w lutym ub.r. uruchomiliśmy punkty recepcyjne w województwie śląskim – komentuje wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.
W końcu do działań dołączył również polski rząd. Wprowadził regulacje, które umożliwiły m.in. przydzielanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. W naszym regionie w okresie wojny nadano PESEL 145 576 obywatelom Ukrainy. Przez rok w województwie śląskim urodziło się również 100 dzieci uchodźców.
Urząd wojewódzki, kuratorium, samorządy i szkoły działały wspólnie, żeby przystosować placówki edukacyjne do przyjęcia jak największej liczby ukraińskich dzieci. Według danych to nawet 21 tysięcy dzieci. Przystosowany został również rynek pracy. Od początku wybuchu wojny wpłynęło ponad 88 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej Ukraińców wykonywało pracę w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (blisko 11 tys.), Katowicach (ponad 9 tys.), Sosnowcu (8094), Gliwicach i powiecie gliwickim (8074).
Na pomoc uchodźcom w województwie śląskim przeznaczono około 700 mln zł.