Miliarder wykupił 10 procent akcji RAFAKO!

Rafako
Kastelik

Szymon Kastelik

23 lutego, 2023

Czy to pomoże raciborskiej spółce RAFAKO, która od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi oraz "walczy" z Tauronem? Gigant Eko-Okna S.A. wykupił 10 procent akcji RAFAKO. Tym samym spółka, której właścicielem jest miliarder Mateusz Kłosek, została drugim co do wielkości udziałowcem raciborskiej spółki.

Eko-Okna to firma specjalizująca się w produkcji okien. Znana jest w całej Europie. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Kornice w powiecie raciborskim. Nic więc dziwnego, że właściciel giganta na rynku stolarki okienno-drzwiowej zdecydował się na wykupienie aż 16303197 akcji spółki RAFAKO. Tym samym Eko-Okna S.A. posiadają 10,13 proc. udziałów. 

Najwięcej akcji RAFAKO posiada PBG S.A. (26,4 proc.), która aktualnie zarządzana jest przez Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy, aby zabezpieczyć pieniądze dla wierzycieli ze sprzedaży majątku. To właśnie z tego powodu jakiś czas temu RAFAKO znalazło się na skraju upadku. 7,84 proc. akcji RAFAKO posiada Polski Fundusz Rozwoju. 

- Działając imieniem EKO-OKNA S.A. z siedzibą w Kornicach (KRS: 586067) [dalej: Akcjonariusz] na podstawie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych niniejszym zawiadamiam Komisję Nadzoru Finansowego oraz RAFAKO S.A.[Emitenta] , iż udział Akcjonariusza w ogólnej licznie głosów osiągnął powyżej 10% - czytamy w komunikacie giełdowym RAFAKO.

Przypomnijmy, że aktualnie trwają mediacje pomiędzy RAFAKO a Tauronem w spriewe bloku 910 MW w Jaworznie. Grupa energetyczna zarzuca raciborskiej spółce wadliwe wykonanie bloku, natomiast RAFAKO zarzuca Tauronowi korzystanie z m.in. złej jakości węgla, co doprowadziło do wielu awarii. Zarząd RAFAKO w odpowiedzi na żądania finansowe Tauronu, zapowiedział złożenie wniosku o upadłość, ale w lutym wycofał się (na razie) z tego pomysłu. 

fot. RAFAKO

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3