Partia Razem domaga się przywrócenia połączenia kolejowego do czeskiego Bohumina

Csm csm 130697921 2763069140584564 3698931100144325955 n 18e3f9dbd5 c00b17e21b
Kastelik

Szymon Kastelik

26 września 2022

Koleje Śląskie zawiesiły kursy do czeskiego Bohumina. Powodem miała być niska frekwencja. Partia Razem i poseł Maciej Konieczny twierdzą natomiast, że pociągi KŚ powinny nadal jeździć do czeskiego miasta.

Na początku pandemii Koleje Śląskie zrezygnowały z trasy Katowice - Bohumin (ostatnim przystankiem były Chałupki). Powodem były różne regulacje prawne w Polsce i Czechach dot. stanu epidemii oraz kwarantanny. Po trzech miesiącach przywrócono połączenie. W 2021 ponownie zawieszono to połączenie. W kwietniu 2022 roku informowaliśmy, że Koleje Śląskie zdecydowały się na podtrzymanie decyzji o wstrzymaniu kursowania transgranicznych pociągów regionalnych przez przewoźników Koleje Śląskie i České Dráhy.

Jak tłumaczył ówczesny p.o. rzecznika prasowego Kolei Śląskich, powodem takiej decyzji była zbyt mała liczba podróżnych na odcinku Chałupki-Bohumin. Decyzja KŚ - Została podjęta mając na uwadze aktualne uwarunkowania techniczne oraz wymagania dot. znajomości języka czeskiego. Ponadto nawet w okresie przed pandemią notowaliśmy bardzo niskie potoki pasażerskie na przedmiotowej relacji - informował w kwietniu naczelnik Działu Obsługi Pasażera.

Dodał, że wg danych statystycznych to 5 podróżnych na pociąg, a to niesie za sobą niski wolumen sprzedaży. Ponadto na decyzję Kolei Śląskich wpływ miała spółka PKP Intercity, która na tej samej trasie ma aktualnie 12 połączeń międzynarodowych. 

W sobotę, 24 września przed dworcem PKP w Katowicach poseł Razem Maciej Konieczny transmitował w sieci swoje wystąpienie nt. połączenia Chałupki-Boihumin. Stwierdził, że Koleje Śląskie muszą przywrócić tę trasę, ponieważ mieszkańcy mogą w tej chwili korzystać wyłącznie z droższego PKP Intercity, bez możliwości kupna biletu przez Internet. 

- Jako Razem postulujemy o wznowienie połączenia do Bohumina - obecna trasa linii S71 od 2021 roku kończy bieg w polskich Chałupkach. Mamy nadzieję, że Marszałek i Koleje Śląskie wysłuchają nas oraz mieszkańców w tej ważnej sprawie, a poparcie wyrażone poprzez podpisanie naszej petycji udowodni władzom, że ta linia jest bardzo potrzebna! - informuje partia, która ruszyła ze zbiórką podpisów pod petycją do Kolei Śląskich oraz Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie przywrócenia taniej regionalnej linii kolejowej z Katowic/Raciborza do czeskiego Bohumina.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3