Park rekreacyjny w ważnym historycznie miejscu. Promenada w Mysłowicach oficjalnie otwarta

Bez tytulu 40e0f8

Redakcja

11 września 2021

Za prawie 5,8 mln zł Promenada zmieniła się nie do poznania. I choć nowym parkiem mysłowiczanie cieszą się już od miesięcy, w czwartek 9 września nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Staramy się robić wszystko, aby mieszkańcy dowiedzieli się o tym miejscu, o historii, o tym, że zostało ono odrestaurowane. Również zapraszam do źródełka, które jest takim miejscem szczególnym, historycznym
– mówi prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i katowickiego IPN-u, orkiestra dęta KWK Mysłowice-Wesoła oraz mieszkańcy i młodzież, która poznała przy tej okazji historię Promenady.

– Było to miejsce istnienia najpierw zastępczego więzienia policyjnego, a potem obozu pracy. Dzisiaj to miejsce w niczym nie przypomina miejsca obozu – mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na terenie parku powstały stawy wraz z mostkiem zakochanych, tarasem widokowym i fontannami. Przy nowych alejkach stanęły ławeczki, kosze na śmieci i latarnie, są też miejsca do grillowania, plac zabaw i parking od strony ul. Portowej oraz symboliczny ogród róż.

Od momentu, kiedy władze samorządowe Mysłowic podjęły decyzję o renowacji, odrestaurowaniu tego terenu, zwracaliśmy uwagę na to, by zachować tu pewien element tamtej historii, trudnej historii Mysłowic, i również upamiętnić ofiary. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to się stało. Powstał piękny obiekt, a w jego strukturze symboliczne mury przypominające o istnieniu baraków obozowych – dodaje Andrzej Sznajder.

O wydarzeniach, które miały tu miejsce, będzie niebawem przypominać specjalna strefa pamięci. Na murach zawisną tablice z nazwiskami ok. 2,5 tys. osób, które straciły tu życie.

Pojawią się nazwiska w fajnej formie graficznej, bo chcę to zrobić na szkle hartowanym, takie drukowane jedno za drugim, jak to w tych amerykańskich miejscach pamięci się odbywa, przetykane tylko datą urodzin i zgonu
– tłumaczy Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Choć dziś Promenada jest miejscem odpoczynku, będzie przypominać mieszkańcom o tragicznej części historii naszego miasta. Zyskaliśmy więc nowy park rekreacyjny w ważnym historycznie miejscu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.0µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3