Para buch! Koła w ruch! Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon

Kolej wąskotorowa bytom

Redakcja

29 kwietnia 2024

Przed nami długi, majowy weekend. Nie wiesz jak go spędzić? Skorzystaj z oferty najstarszej czynnej na świecie kolei wąskotorowej, która właśnie w majówkę rozpoczyna tegoroczny sezon. Już od 1 maja będzie można nie tylko przejechać się historycznym parowozem z Bytomia do Tarnowskich Gór, ale także zwiedzić z przewodnikiem Izbę Tradycji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i stację Bytom Karb Wąskotorowy oraz zobaczyć wystawę taboru kolejowego.

Pierwszy pociąg wyruszy na trasę 1 maja o 9.45 ze stacji Bytom Wąskotorowy. Do stacji Bytom Karb Wąskotorowy pojedzie tradycyjną spalinową lokomotywą, zaś dalej już do Tarnowskich Gór Wąskotorowych parowozem „Ryś”, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku.

Na trasę popularny „Ryś” wyjedzie jeszcze 3 i 5 maja, a także w niedzielę – 12, 19 i 26 maja – rozkład jazdy dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Bilety na podróż dostępne będą w dniu kursowania kolei u konduktora.

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 roku działa najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej – od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

powiązane artykuły:

Przewoz rowerow w kolejach slaskich
Lifestyle 26 kwietnia 2024

Na wniosek organizatorów transportu kolejowego w województwach śląskim i małopolskim, Kol

Majowka w wisle
Turystyka 25 kwietnia 2024

W dniach 1-5 maja 2024 w Wiśle odbędzie się cykl wydarzeń pod wspólną nazwą GÓRSKIE OPOWIEŚCI Maj

Majowka w czeladzi
Lokalne 25 kwietnia 2024

1 maja świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Mi

Bieg Bohaterów i silesia połmaraton
Lokalne 27 kwietnia 2024

1 maja wystartuje w Katowicach największe masowe wydarzenie sportowe tej wiosny. Jeden start z wy

Grillowanie 2023
Lifestyle 29 kwietnia 2024

Przydomowe ogródki, tarasy i balkony, a także miejskie parki, czy podmiejskie polany, wyp

Optima kadry i place jaki wybrac
Lifestyle 26 kwietnia 2024

Zarządzanie zasobami ludzkimi i rozliczanie płac to nie lada wyzwanie dla każdej firmy. Upros

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3