Otwarto Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu

Centrum przesiadkowe w świerklańcu

Redakcja

18 kwietnia 2023

Centrum przesiadkowe w Świerklańcu wybudowano w niespełna rok. 30 maja zeszłego roku obyło się symboliczne rozpoczęcie budowy, a 17 kwietnia o godz. 7:00 na obiekt wjechał pierwszy autobus.

Niemal sześć milionów złotych kosztowało nowo wybudowane centrum przesiadkowe w Świerklańcu. Ponad 99% tej inwestycji pochodziło z zewnętrznych środków. Gmina Świerklaniec dołożyła do jego budowy zaledwie 58 tysięcy złotych, co stanowiło  0,97% kwoty.

- Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gmina Świerklaniec zrobiła wielki krok w kierunku swojego dobrego, zrównoważonego rozwoju. Budowa centrum przesiadkowego w Świerklańcu to jedna z największych pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną realizowana przez gminę – mówił wójt podczas otwarcia centrum przesiadkowego.

Inwestycja w Świerklańcu, zgodnie z koncepcją i projektem obejmuje czterostanowiskowy peron o lekkiej konstrukcji dla autobusów krótkich i przegubowych, wyposażony w elektroniczne tablice LED, stanowiące element systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Obok znajdują się cztery stanowiska ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsce przeznaczone w przyszłości dla roweru metropolitalnego wraz z stacjami serwisowymi rowerów i ładowarkami dla rowerów elektrycznych. Całość dopełniają elementy małej architektury (kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz zieleń). Przebudowane zostały skrzyżowania i zjazdy oraz oświetlenie istniejących i nowo powstałych przejść dla pieszych. W ramach inwestycji powstało także 60 miejsc parkingowych, w tym wyznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Centrum jest też całodobowo monitorowane.

Gmina Świerklaniec, jako jedna z nielicznych z sukcesem połączyła środki z Polskiego Ładu ze środkami z Unii Europejskiej.

Finansowanie projektu i budowy Centrum Przesiadkowego w Świerklańcu przy ulicy Parkowej pochodzi z:
• środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4.250.000 zł.
• środków Unni Europejskiej z RPO na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 1.531.938 zł.
• środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w kwocie 125.460 zł.
• budżetu Gminy Świerklaniec w kwocie 58.007 zł (0,97%).
Łączny koszt projektu i budowy wyniósł 5.965.405 zł.

powiązane artykuły:

Lokalne 3 marca 2023

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach miało miejsce uroczyste podpisanie umów dotyczących s

1a
Lokalne 4 sierpnia 2022

"Dzień zaczynamy od od filiżanki kawy w doborowym towarzystwie. Dzięki naszej pracy, tysiące mieszka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.7µg/m3