Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Kuszą łatwym zarobkiem

37b3d0fb e847 4e57 a65e 9a37faa51c1d

Redakcja

31 maja, 2022

Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet Policję. Wysyłają maile i SMSy. Ministerstwo Finansów ostrzega przed nową "kampanią" SMS-ową, w której jest wykorzystywany wizerunek Ministerstwa. Kliknięcie w link zawarty w wiadomości prowadzi do strony wyłudzającej dane.

Tym razem cyberprzestrzępcy próbują nabrać swoje ofiary, podszywając się pod resort finansów. 

Link z SMS-a prowadzi do rzekomej ankiety Ministerstwa Finansów, za której wypełnienie można otrzymać 250zł. Aby odebrać nagrodę, oszuści proszą o wpisanie danych użytkownika na fałszywym panelu logowania do banku.

Resort finansów poinformował, że nie wysyła do podatników tego typu wiadomości i są one próbą wyłudzenia danych.

Oto kilka prostych sposobów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i nie stać się ofiarą phishingu:

  • Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony, na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).
  • Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.
  • Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.
  • Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.
  • Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.
  • Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.8µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3