Ogród dźwięku w Parku Śląskim. Warto odwiedzić Ogród Japoński w najbliższy lipcowy piątek.

Ogrod dzwiekow park slaski

Redakcja

3 lipca 2024

Pierwszy koncert z cyklu „Ogród Dźwięku” odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 lipca, o godzinie 19.00. Te letnie koncerty w Ogrodzie Japońskim corocznie przyciągają licznych melomanów.

Podczas inauguracyjnego koncertu pt. „Handpan Solo Act” (5 lipca, godz. 19.00) słuchacze będą mogli zanurzyć się w wyjątkowych dźwiękach instrumentu o nazwie handpan. Wystąpi Łukasz Dembiński – perkusjonalista, promotor muzyczny i podróżnik. Jest założycielem zespołu Foliba, pasjonatem bębnów i instrumentów perkusyjnych, w szczególności afrykańskich, obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów.

Łukasz Dembiński zagra na egzotycznych instrumentach

Artysta zaprezentuje kompozycje oraz utwory z najnowszego albumu „a few stories about something”, grając na sześciu różnych handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmią także zachodnioafrykańska tykwa calabash, djembe, basowe bębny dunduny oraz ilimba – tradycyjny instrument etnicznej grupy Gogo z Afryki Wschodniej.

Handpan to stosunkowo młody instrument perkusyjny, wyglądający jak duża skorupa żółwia, który zadebiutował na scenie muzycznej na początku XXI wieku. Początkowo używany głównie w kontekstach medytacyjnych i relaksacyjnych, szybko zdobył popularność w różnych gatunkach muzycznych, od elektroniki po jazz i world music. Podczas piątkowego koncertu będzie można usłyszeć jego pierwotne, medytacyjne brzmienia.

– Zapraszamy na nastrojowe koncerty w Ogrodzie Japońskim. To okazja, aby zanurzyć się w dźwiękach wyjątkowej muzyki w otoczeniu przyrody. Można zabrać ze sobą koc i wygodnie rozsiąść się na trawie – zachęca Katarzyna Szymańska-Marzec z działu promocji Parku Śląskiego.

Na tym nie koniec

Kolejny koncert w Ogrodzie Japońskim odbędzie się w piątek, 26 lipca, o godzinie 19.00. Na scenie wystąpi Maria Pomianowska, profesor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka i pedagog.

Maria Pomianowska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur, jest multiinstrumentalistką grającą na staropolskich instrumentach smyczkowych, takich jak suka biłgorajska, fidel płocka, suka mielecka, a także na indyjskim sarangi i bułgarskiej gadułce. Instrumenty te zostały zrekonstruowane 25 lat temu z jej inicjatywy we współpracy z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim. Od tego czasu artystka koncertuje na całym świecie, propagując te zapomniane instrumenty. Śpiewa także ludowe piosenki i między utworami opowiada o instrumentach, często wplatając fascynujące historie.

Co ciekawe, w kontekście Ogrodu Japońskiego, Maria Pomianowska jako ambasadorowa RP w Japonii w latach 1997-2002 zaprzyjaźniła się z rodziną cesarską, komponując muzykę dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko.

Udział w koncertach jest bezpłatny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie parkslaski.pl

powiązane artykuły:

Park slaski
Lokalne 4 czerwca 2024

Park Śląski wkrótce zyska nowoczesny System Informacji Przestrzennej (SIP). Umowa na real

Minibus w parku slaskim
Lokalne 24 maja 2024

Jest to pilotaż, który ma dostarczyć twórcom transportu miejskiego w GZM oraz włodarzom g

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3