Od dziś odwiedzający Park Śląski mogą skorzystać z autonomicznego minibusa

Minibus w parku slaskim

Redakcja

24 maja 2024

Jest to pilotaż, który ma dostarczyć twórcom transportu miejskiego w GZM oraz włodarzom gmin informacji o plusach i minusach takiego rozwiązania oraz pomóc w podjęciu decyzji dotyczących zastosowania go w niedalekiej przyszłości. Pilotaż potrwa do 21 czerwca. Przejazdy są bezpłatne.

Pilotaż polskiego autonomicznego pojazdu Blees BB-1 to okazja, aby wejść na pokład minibusa i z bliska przyjrzeć się najnowszej technologii wykorzystującej m.in. zaawansowane sensory, systemy rozpoznawania obiektów 3D oraz sztuczną inteligencję. To także projekt badawczy. Pilotaż w Parku Śląskim pozwoli dostosować nowoczesne usługi transportu publicznego na podstawie testów w unikatowej przestrzeni jaką jest Park Śląski.

Pilotaż ważny dla pasażerów Transport GZM

Pilotaż pozwoli w realistyczny sposób zbadać możliwość wykorzystania tego typu pojazdów dla pasażerów Transport GZM oraz dostarczyć włodarzom miast i gmin, zarządcom miejsc, po których poruszanie się wymaga wsparcia transportowego oraz pasażerom, racjonalnych informacji na temat plusów i minusów tego typu rozwiązań w przestrzeniach miejskich.

Cały proces, obejmujący miesięczny okres badawczy, zgromadzi reprezentatywne dane ilościowe i jakościowe, które, zebrane w formule rekomendacji, będą stanowić ważny materiał dla rozwoju transportu publicznego miast przyszłości. Rekomendacje obejmą m.in. analizy danych statystycznych pilotażu, zbiór danych i poglądów odnośnie szans i zagrożeń dla wdrożenia rozwiązań autonomicznych w kraju, czy zbiór dobrych praktyk w zakresie wdrażania usług autonomicznego transportu dla samorządów i ich jednostek.

To ważny kierunek, ponieważ Blees BB-1 może poruszać się samodzielnie po obecnie funkcjonujących trasach, nie emitując hałasu ani spalin. – Pilotaż autonomicznego pojazdu Blees BB-1 pomoże nam również lepiej zrozumieć potrzeby odwiedzających park oraz przeanalizować zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania do Parku Śląskiego – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Trasa przejazdu Blees BB-1
Trasa przejazdu minibusem w Parku Śląskim liczy około 3 kilometry i rozpoczyna się tuż przy Planetarium – Śląskim Parku Nauki, kolejny przystanek zlokalizowany jest przy stacji Kolei Linowej Elka Legendia Wesołe Miasteczko, następie Blees BB-1 przewiezie pasażerów do bramy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, a następnie zatrzyma się przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich, stąd wyruszy wzdłuż Alei Żyrafy.

Przejazdy z udziałem pasażerów będą odbywały się w dni robocze (poniedziałek – piątek) w godzinach 9:00 – 16:00. Pilotaż potrwa do 21 czerwca br.

powiązane artykuły:

Zielone projekty w parku slaskim
Wiadomości 7 maja 2024

Zawarto umowę na dofinansowanie zadania pn. „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorod

Inwestycje w parku slaskim
Wiadomości 6 maja 2024

Ponad pół miliarda złotych przeznaczonych na realizację ponad 100 projektów. Ostatnie pię

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3