Po czteroletniej przerwie ruszyły wspólne patrole polskich i słowackich policjantów

Patrole policji

Redakcja

24 maja 2024

Dzisiaj, po niemal czteroletniej przerwie, ponownie ruszyły wspólne patrole polskich i słowackich policjantów. Współpraca w rejonie przygranicznym powiatu żywieckiego oraz czadeckiego trwa już od kilkunastu lat. Efektem jest wymiana doświadczeń i wiedzy, a także poprawa bezpieczeństwa po obu stronach granicy.

Pierwszy wspólny partol ruszył w sierpniu 2010 roku. Od tego czasu przez ponad dziesięć lat systematycznie polscy i słowaccy policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców rejonów przygranicznych.
Po czteroletniej przerwie patrole zostały reaktywowane i dzisiaj do wspólnej służby ruszyli polscy i słowaccy policjanci. 

Główną przyczyną wspólnych służb jest wzmożony ruch transgraniczny, ale duże znaczenie ma także wymiana doświadczeń w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości. Policjanci udzielają sobie wzajemnej pomocy i wsparcia w zakresie kontaktów z obywatelami sąsiedniego państwa, podejmują także działania o charakterze prewencyjnym. Dzięki tej współpracy bezpieczniej czują się obywatele obu państw, szczególnie w rejonach przygranicznych - podała KPP w Żywcu. 

Współpraca polskiej i słowackiej Policji jest efektem zawartego 31 lipca 2009 roku porozumienia wykonawczego o wspólnych patrolach między Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym Straży Granicznej, a Ministrem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej.

powiązane artykuły:

Sg
Lokalne 5 stycznia 2024

Kontrole na granicy polsko-słowackie miały trwać do 2 stycznia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i

67 783908
Lokalne 2 listopada 2023

W masywie leśnym niedaleko granicy ze Słowacją zatrzymana została grupa nielegalnych migrantów. W

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3