Obchody wybuchu II Wojny Światowej w woj. śląskim

81 759200 g

Redakcja

31 sierpnia, 2022

W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tego względu katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował wydarzenia upamiętniające wydarzenia z września '39.

Instytut Pamięci Narodowej w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej pragnie oddać hołd polskim żołnierzom, którym jako pierwszym przyszło walczyć z niemieckim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. W tym roku w całej Polsce złożymy kwiaty i zapalimy znicze na 70 grobach w 50 miejscowościach.

Katowicki oddział IPN upamiętni żołnierzy broniących Westerplatte w: Blachowni, Gliwicach i Sławkowie. 1 września 2022 r. Ewelina Małachowska, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach złoży kwiaty na grobach chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka w Gliwicach. Uroczystość w Gliwicach rozpocznie się o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym przy ul. Plonowej. Następnie o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych oraz za zmarłych chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, obrońców Westerplatte 1939 roku.

Uroczystość w Sławkowie odbędzie się o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym przy ul. gen. J. Hallera przy grobie ppor. Bronisława Grudzińskiego, natomiast upamiętnienie w Blachowni rozpocznie się o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki 99 przy grobie ppor. Aleksego Kowalika.

W Katowicach odbędzie się uroczystość oznaczenia plakietą „grób weterana" mogiły śp. ppłk. Henryka Czerwińskiego w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie z udziałem rodziny weterana, przedstawicielami Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicielami środowisk kombatanckich oraz Jana Kwaśniewicza – naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, odbędzie się 1 września 2022 r. o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej (kwatera 37, rząd 8, nr grobu 20). 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3