Obajtek skomentował "cud paliwowy". "Pomogliśmy Polakom"

Petrol ge5efc677d 1920

Redakcja

3 stycznia, 2023

Daniel Obajtek w specjalnym oświadczeniu skomentował brak podwyżek paliw po przywróceniu 23 procent stawki VAT. Dlaczego nagle spadły ceny hurtowe? - W grudniu zaczęły stabilizować się ceny paliw. Złotówka umocniła się. Baryłka była na niższych notowaniach. Również kwestia kontraktacji naszych produktów, które importujemy do Polski, pozwoliła nam nie przełożyć ceny ze względu na wzrost VAT - skomentował Obajtek.

Od 1 stycznia obowiązuje znów podatek VAT w wysokości 23 procent na paliwa. W praktyce oznaczałoby to podwyżkę cen o nawet 1 złotych za litr. Jednak nie doszło do tego, ponieważ 31 grudnia PKN Orlen obniżył hurtowe ceny paliw o około 12 procent.

Opozycja zaczęła krytykować polski rząd i Orlen za to, że przez ostatnie miesiące zawyżali ceny paliw. Do tych zarzutów jeszcze w ubiegłym roku odnosił się wielokrotnie Daniel Obajtek, który za każdym razem twierdził, że Orlen robi wszystko, żeby ceny na stacjach były jak najniższe.

3 stycznia prezes Orlenu zabrał głos w sprawie nagłej obniżki hurtowych cen i braku podwyżek na stacjach. Stwierdził, że jest ciągle atakowany przez opozycję, która chciałaby, żeby paliwo w Polsce kosztowało 10 złotych za litr.

- Pomogliśmy Polakom. Stabilizujemy sytuację - powiedział Obajtek. - Zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy. Na koniec stycznia uzyskamy 90 procent dywersyfikacji ropy - dodał prezes PKN Orlen. Obajtek stwierdził, że budowa multienergetycznego koncernu polega na stabilizowaniu cen. Ocenił, że ręczne sterowanie cen paliw na stacjach wywołałoby szok na stacjach i w konsekwencji brak paliwa. Jako przykład podał Węgry. 

- Będąc odpowiedzialnym koncernem przygotowywaliśmy się do tej sytuacji (...) Gdybyśmy my miesiąc wcześniej nie komunikowali, że zrobimy wszystko, żeby utrzymać ceny, mielibyśmy w okresie przedświąteczny chaos na naszych stacjach. Nieprzewidywalną panikę - mówił Obajtek. Prezes Orlenu uważa, że nie można było obniżyć cen paliw do 5 złotych za litr.  - Tłumaczyłem, że tego nie da się zrobić. Gdybyśmy w tym okresie regulowali ceny, nie wpłynąłby import do Polski. Mielibyśmy potworne problemy związane z brakiem paliw

W swoim wystąpieniu prezes Orlenu uznał, że opozycja chce osłabić nasz kraj. Według niego politycy m.in. PO atakują współpracę z największym producentem ropy na świecie, który chce inwestować według Obajtka miliardy w Polsce. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.4µg/m3 PM2.5: 7.8µg/m3