Nowy sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. To dar od WOŚP

396740623 699915658826258 8279968296460892068 n

Redakcja

31 października, 2023

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał nowy sprzęt o wartości ponad 1,4 mln złotych. To m.in. aparatura, która umożliwia szybką identyfikację groźnych drobnoustrojów. 

Przekazany sprzęt to dary od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zakupiła dla szpitala w Bielsku-Białej urządzenie do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów wywołujących m.in. sepsę oraz aparat z systemem do badania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki.

- Aparatura znacznie przyspieszą diagnostykę sepsy i innych zakażeń. Pomoże również szybciej leczyć hospitalizowanych u nas pacjentów. Bardzo dziękujemy za ten dar – podkreśliła mgr Mariola Cichoń, kierownik Pracowni Bakteriologii Szpitala Wojewódzkiego.

Sprzęt wspierający wykrycie drobnoustrojów bazuje na pomiarze unikatowych białek. - Białka te występują w każdym mikroorganiźmie i są jego genetycznym „odciskiem palca”. Ich widma porównywane są ze stale aktualizowaną biblioteką i na tej podstawie drobnoustrój jest identyfikowany do poziomu gatunku – wyjaśniła mgr Mariola Cichoń. Taki sprzęt pozwala szybciej zapobiegać np. bardzo groźnej sepsie lub też walczyć z chorobami o charakterze epidemiologicznym.

Natomiast otrzymany aparat do badania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki pozwala ustalić najmniejsze stężenie antybiotyku, które hamuje wzrost drobnoustrojów, odpowiedzialnych za wywołanie sepsy i innych zakażeń np.: dróg moczowych, układu oddechowego, czy też ran. - Oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest bardzo istotne w doborze antybiotyku, w terapii zakażeń szczepami bakterii, które są oporne na wiele leków – podkreśliła mgr Cichoń.

fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3