Nowe SUV-y w dąbrowskiej policji

nowe samochody dąbrowskiej policji

Redakcja

29 grudnia 2022

Dąbrowscy policjanci mają do dyspozycji dwa nowe, nieoznakowane samochody. Zakup aut był możliwy dzięki finansowemu wsparciu miasta.

Nowe nabytki to pojazdy marki Kia Sportage. Auta z wysokim zawieszeniem, z napędem na cztery koła, przystosowane do jazdy po terenach leśnych czy poprzemysłowych, zostały kupione dzięki porozumieniu dąbrowskiego samorządu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Każda ze stron wyłożyła środki na zakup jednego samochodu. Z budżetu Dąbrowy Górniczej przeznaczono na to 120 tys. zł, na co na marcowej sesji zgodzili się radni miejscy.

– To, że z samorządu przekazywane są środki na wsparcie policji bezpośrednio oddziałuje na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Podział zadań wydaje się oczywisty, wiemy, że to rząd powinien utrzymywać policję. Realia są jednak inne. Jeśli mamy możliwość, policyjne wnioski o wsparcie przedstawiamy radnym. Taka współpraca jest ważna, bo wspiera bezpośrednio działania policjantów dąbrowskich – podkreślał wówczas Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Jedno z nowych aut jest w dyspozycji Komendy Miejskiej, z drugiego korzystają funkcjonariusze z Komisariatu w Ząbkowicach, który swym zasięgiem obejmuje m.in. miejsca zalesione czy położone w rejonie jezior.

– Jeśli dochodzi do zdarzeń na terenach leśnych czy w okolicach jezior, nie jesteśmy w stanie dojechać tam lekkim autem. Taka sytuacja miała kiedyś miejsce nad Pogorią IV, gdzie ani my, ani ratownictwo medyczne nie mogło dotrzeć. Skorzystaliśmy wtedy z pomocy straży pożarnej. To wszystko wymagało jednak czasu, a w momencie konieczności interwencji czas jest najważniejszy – mówił w marcu insp. Artur Klimek, Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej.

Policjanci w Dąbrowie mają już jedno auto typu SUV, którym jeździ zespół techników kryminalistyki.

– Kiedy jadą na miejsce zdarzenia, mają ze sobą całe zaplecze badawcze, bo muszą zabezpieczać ślady. Są to ciężkie walizki ze sprzętem. W przypadku działań na terenach trudno dostępnych, gdzie nie dojechało się samochodem osobowym, trzeba to było nosić. W ostatnim czasie mieliśmy przypadek ujawnienia zwłok w starej hali produkcyjnej, gdzie również trzeba było dojechać. Czasami trafiamy na plantacje marihuany, a to często poletka na terenach leśnych. Tam także nie jest łatwo się dostać. Wtedy bardzo przydatny jest samochód terenowy – opowiadał w czasie sesji komendant Klimek.


Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

powiązane artykuły:

autobusy linii M109, 49, 84, 984 i 903N wrócą na stałe trasy
Wiadomości 28 grudnia 2022

28 grudnia autobusy linii M109, 49, 84, 984 i 903N wrócą na stałe trasy w Dąbrowie Góniczej. W w

S1podwarpie
Biznes i gospodarka 23 grudnia 2022

Od czwartku kierowcy mogą korzystać z kolejnego odcinka nowej, szerszej jezdni przyszłej trasy S1

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny
Wiadomości 9 grudnia 2022

Do realizacji w ramach ósmej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego mieszkańcy wybrali 72

Frdewert
Lokalne 28 marca 2022

Dąbrowa Górnicza przekaże pieniądze dla policji na zakup samochodu typu SUV. Drugie takie auto dla d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3