Nowe elektryki wyjdą na gliwickie ulice. Gdzie będą kursować?

Autobusy elektryczne w gliwicach

Redakcja

29 listopada, 2023

Kolejnych 8 nowoczesnych i przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych marki Solaris wyjedzie na gliwickie ulice. Już za kilka dni połączą Sośnicę, Łabędy i osiedle Waryńskiego, będą kursować też w Żernikach, na Sikorniku i Trynku.

27 listopada w gliwickim PKM zaprezentowano osiem nowoczesnych autobusów elektrycznych przekazanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, które wkrótce wyjadą na gliwickie ulice – siedem o długości 12 m i jeden 18-metrowy.

Do Gliwic trafiło również osiem ładowarek: cztery podwójne ładowarki mobilne (każda o mocy min. 2 x 40 kW) i cztery pantografowe (każda o mocy min. 200 kW). Będą zlokalizowane na przystankach przy ulicach: Toruńskiej, Mechaników, Szafirowej i Jesiennej. 

Jak informuje Metropolia, pojazdy zostały kupione w ramach Programu GEPARD II, który łącznie obejmował 32 autobusy dla czterech PKM-ów, a także 11 stacjonarnych i 16 mobilnych ładowarek. Całość została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poza Gliwicami trafią one do Katowic, Sosnowca i Świerklańca. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 107 mln zł, z czego niemal 75 mln zł pochodzi z dotacji RPO Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 oraz NFOŚiGW.

Nowe autobusy to część projektu scalającego wszystkie formy mobilności realizowane przez Metropolię i sposób na ujednolicenie wizerunku podmiotów budujących system komunikacji w regionie.

Nowe autobusy uzupełnią ofertę gliwickiego PKM, który systematycznie odświeża tabor i wymienia starsze pojazdy na nowoczesne, wygodne, funkcjonalne i ekologiczne.

Sukcesywnie odnawiamy tabor, a stare pojazdy zastępujemy nowymi, coraz bardziej ekologicznymi. Mamy obecnie 190 autobusów, w tym 18 elektrycznych, a także 15 hybrydowych marki MAN. Jeszcze przed końcem roku na ulicach Gliwic powinno pojawić się także 17 nowoczesnych i przyjaznych środowisku hybrydowych autobusów niskopodłogowych marki Solaris Urbino 18 Hybrid. Dwa z nich już zostały dostarczone do gliwickiego PKM – mówi Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.


powiązane artykuły:

Kolej 1
Lokalne 28 listopada, 2023

Coraz więcej podróżnych korzysta z połączenia kolejowego na trasie Bytom - Gliwice. Linia ta fina

Gliwicki jarmark bozonarodzeniowy
Lokalne 24 listopada, 2023

Miasto rozświetli się magicznym blaskiem tysięcy lampek, ulice wypełnią się radosnym dźwiękiem k

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3