Rekord frekwencji na połączeniu kolejowym Bytom-Gliwice

Kolej 1

Redakcja

28 listopada, 2023

Coraz więcej podróżnych korzysta z połączenia kolejowego na trasie Bytom - Gliwice. Linia ta finansowana jest w całości przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. 

Blisko dwa lata temu po 8 latach przerwy przywrócono połączenie kolejowe, pasażerskie Bytom-Gliwice. Trasę realizują Koleje Śląskie, ale linie finansuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Na początku z połączenia korzystało ok. 2 tysiące osób miesięcznie. Ale z miesiąca na miesiąc liczba podróżnych rosła. W październiku bieżącego roku ustanowiony został nowy rekord frekwencji. W ciągu tego miesiąca z połączenia Bytom-Gliwice skorzystało prawie 12,5 tysiąca pasażerów.

– Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na szynę. To najważniejszy i najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu. Dlatego od lat rozwijamy połączenia kolejowe, najpierw przez dofinansowanie już dostępnych połączeń, i dalej przez współfinansowanie inwestycji, które pozwolą stworzyć sieć Kolei Metropolitalnej -  mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu GZM. 

Połączenie Bytom-Gliwice to 15 par pociągów w dni robocze i 11 w dni wolne. Przejazd z Bytomia do Gliwic i odwrotnie trwa zaledwie 16 minut. Połączenie to finansuje w całości GZM.

- Systematyczny wzrost liczby pasażerów potwierdza, że w tworzeniu oferty kolejowej ważna jest konsekwencja, że popyt na kolej buduje się powoli. Ale kiedy już uda się go wykreować, efekty zaskakują – komentuje Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego.

fot. GZM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3