Nowa odsłona parku w Wełnowcu. Będzie m.in. wybieg dla psów oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci

Park Wełnowiecki

Redakcja

5 kwietnia 2024

W parku Wełnowieckim trwają ostatnie prace związane z jego nowym zagospodarowaniem. Już niebawem mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wyremontowane alejki, siłownię plenerową, plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz wybieg dla psów. 

- Po rewitalizacji park w Wełnowcu stanie się miejscem, w którym mieszkańcy w każdym wieku będą mogli spędzać aktywnie swój czas wolny. Gotowe są już pumptrack, strefa relaksu i wybieg dla psów. Nie zabraknie także typowej infrastruktury parkowej. Wszystko po, by zachęcić mieszkańców do wypoczynku na świeżym powietrzu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Park znajduje się pomiędzy ul. Cisową, Owocową i Cedrową w dzielnicy Wełnowiec. Na ponad 137 m2 znajda się tu m.in. pętla rolkowa, pumptrack, strefa aktywności fizycznej w miejscu starego placu zabaw, a także strefa relaksu i wybieg dla psów. Oprócz tego wybudowano punkt widokowy.

Do dokończenia pozostały jeszcze takie elementy parku jak ułożenie nawierzchni boiska oraz montaż części oświetlenia pumptracku. Wykonawca musi jeszcze dokończyć prace przy ścieżkach w dzikiej części parku oraz przeprowadzić prace porządkowe w poszczególnych strefach. Łączna wartość inwestycji, która zostanie udostępniona mieszkańcom do końca kwietnia to ponad 13 mln zł.

Mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych dzieci

Nowy park będzie miejscem dla dzieci. Zamontowano już m.in. huśtawki, karuzele, obrotowe platformy, równoważnie sprężynowe oraz bujak. Niektóre urządzenia będą sprzyjały integracji i współzawodnictwu – np. stół do piłkarzyków czy ping-ponga. Dla starszych dzieci powstała ścieżka balansująca rozwijająca umiejętności motoryczne, utrzymywanie równowagi i koordynację ruchową. Składa się ona z różnych elementów – m.in. lin do podciągania, równoważni linowej, „małpiego mostu”, taboretów, rurek wspinaczkowych, podestów do przeskakiwania.

Innym ciekawym urządzeniem jest zestaw złożony z 15 trampolin, dostosowany nie tylko do młodszych, ale też starszych miłośników zabawy. W parku wyznaczono także miejsce do rozwijania umiejętności muzycznych na takich instrumentach jak m.in. bębny, dzwony rurowe czy cymbały. Natomiast zimą będzie można zjeżdżać z górki saneczkowej o długości ok. 40 m.

Dorośli także znajdą wiele możliwości odpoczynku

W parku przewidziano kilka ciekawych rozrywek, które nie są standardowym wyposażeniem parków. Warto wspomnieć m.in. o placu do gry w Pétanque, zwaną też grą w bule. Jest to gra wywodząca się z Francji i polegająca na rzucaniu metalowymi kulami po wyznaczonym polu tak, by znalazły się one jak najbliżej małej kulki nazywanej „świnką”. Będzie można też zagrać w szachy. Dla osób preferujących więcej ruchu ustawiono tory przeszkód oraz sprzęty, które można spotkać na klasycznej siłowni m.in. ławeczkę do wyciskania na siedząco czy orbitrek.

Na miejscu jest także wielofunkcyjne boisko, które wyposażone w bramki, słupki, siatki będzie pozwalało na uprawianie takich dyscyplin sportowych jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka. Wybudowano również pumptrack oraz pętlę rolkową, które po zmroku będą doświetlane. Odpoczynek zapewnią zadaszone altany, umożliwiające np. zorganizowanie grilla. Zamontowano także stoły z ławami oraz hamaki modułowe. Niektóre ławki zostały wyposażone w tzw. trejaże, czyli konstrukcje zamontowane z boku i za ławką, po której będą rosły pnącza. Taka ławka zapewni cień podczas upalnych dni.

Psi park

Także zwierzęta będą mile widziane w nowym parku. Wśród urządzeń dla nich przygotowano m.in. równoważnię, rampę, obręcz do przeskoków czy czołgania się. Zwierzęta będą mogły przeskakiwać przez specjalnie ustawione płotki czy biegać slalomem pomiędzy słupkami.

Dla miłośników flory i fauny

Roślinność parku została wzbogacona ogrodem deszczowym, gdzie znalazły się rośliny dostosowane do zmiennych warunków wodnych, ale też obszarem z naturalną roślinnością łąkową. W parku zamontowano także budki lęgowe i karmniki dla różnych gatunków ptaków, małych ssaków, np. wiewiórek, a także specjalne, przeznaczone tylko dla jeży. Ustawiono także tzw. hotele dla owadów, a cały park będzie można podziwiać z wybudowanego w tym celu punktu widokowego.

powiązane artykuły:

Park w dolinie rzeki Ślepiotki
Lokalne 3 kwietnia 2024

Trwają ostatnie prace wykończeniowe w parku, który powstaje w dolinie rzeki Ślepiotki. Po

Nowy park w katowicach
Lokalne 29 lutego 2024

Teren, na którym powstaje park, dotychczas był miejscem nieuporządkowanym. Po zakończeniu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3