W Katowicach powstaje kolejny park. Trwają ostatnie prace

Nowy park w katowicach

Redakcja

29 lutego 2024

Teren, na którym powstaje park, dotychczas był miejscem nieuporządkowanym. Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają m.in. plac zabaw, ogród sensoryczny czy zielony labirynt. Prace polegają także na pielęgnacji zieleni - powstaną polany, łąki kwietne oraz strefa widokowa.

- Powstanie parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, w dolinie rzeki Ślepiotki oraz parku Wełnowieckim. Rewitalizowany jest także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Miejsce zabaw dla najmłodszych

Nowo powstający park ma być miejscem, w którym dzieci będą chętnie spędzały czas. W tym celu zamontowano dla nich różne urządzenia do zabawy. Są to m.in. specjalny tor przeszkód z drążkami, szczudłami, linami i słupkami do balansowania i wspinania się. Na miejscu będzie dostępny również zestaw belek ułożonych w kształt piramidy, który pozwoli na wykonywanie ćwiczeń motorycznych, a także zachęci do kreatywnego myślenia i rozwoju zdolności poznawczych.

Wśród pozostałych urządzeń znajdą się m.in. talerz obrotowy, karuzela, równoważnia i huśtawki. Dzieci będą mogły skorzystać też z zestawu ze zjeżdżalnią, wzbogaconą o platformy na różnych wysokościach, siatkę do wspinaczki, liny do balansowania, rurę strażacką i poręcze do podciągania się. Zamontowany zostanie również domek z oknami, werandą, stolikami i siedziskami. Dostępny będzie także zestaw do zabawy piaskiem – żuraw z obrotowym uchwytem i wiaderkiem, stolik z lejkiem, a także koło młyńskie.

Aktywność na świeżym powietrzu

Park przyciągnie również miłośników aktywności fizycznych. Powstanie w nim bowiem strefa workout. Wśród urządzeń, które mają się tam znaleźć wymienić można zestaw składający się z kilku modułów – zawierający drążki do podciągania, drabinki poziome i pionowe czy ławkę treningową. Umożliwi to wykonanie treningu różnych partii mięśni. Nie zabraknie też stojaków, przy których rowerzyści będą mogli zostawić swój sprzęt, aby móc skorzystać z innych atrakcji znajdujących się w parku.

Podczas spacerów odwiedzający będą mogli odpocząć na 15 ławkach, które będą rozmieszczone po całym terenie. Dla dzieci przygotowywane są również hamaki. Nie zabraknie także stolików z obrotową tarczą do gry w szachy oraz strefy relaksu z miejscem na grilla.

Odpoczynek wśród zieleni

Park będzie oazą zieleni wśród okolicznych zabudowań i dróg. Wybrane rośliny mają nawiązywać do naturalnych zbiorowisk, które znajdują się w tym miejscu. W niektórych punktach uzupełniana jest roślinność, aby podkreślić charakter miejsca. Mieszkańcy będą mogli korzystać z polan rekreacyjnych i łąki kwietnej. W ramach pielęgnacji zieleni przewidziane są nasadzenia 54 drzew, 1263 krzewów, 344 bylin, 29 pnączy i 1144 roślin wodnych.

W południowej stronie parku, wzdłuż alei głównej, zaprojektowano szpaler lip drobnolistnych. Drzewa poza dostarczaniem tlenu, będą stanowiły naturalną granicę oddzielającą park od sąsiednich działek. W zachodniej części znajdą się krzewy – m.in. forsycja, hortensja, lilak czy róża.

Dom dla wielu zwierząt

Jednym z elementów, które mieszkańcy będą mieć do dyspozycji po zakończeniu prac, będą platformy widokowe do obserwacji ptaków. Na terenie parku zamontowane zostaną karmniki oraz budki lęgowe dla różnych gatunków – sikorek, wróbli, szpaków, dudków, kowalików i innych dziuplaków. Oprócz tego będą tu tzw. domki i hotele dla owadów, a także domek dla jeży.

powiązane artykuły:

Park Wełnowiecki
Lokalne 28 lutego 2024

Park Wełnowiecki zyskuje nowy wygląd. Wiosną będzie można przechadzać się nowo powstałymi

Park przy ul Wantuły
Lokalne 21 lutego 2024

Trwają ostanie prace budowalne w parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Wiosną tego roku mi

W ramach budowy parku i nowych stref przebudowany zostanie istniejący ciąg pieszy Fot KAW
Lokalne 29 czerwca 2023

Przy ul. Wantuły w Katowicach powstaje nowy park. Jego powierzchnia to prawie 34 tys. m

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3