W Katowicach powstaje nowy park. Wiemy, jak będzie wyglądał

W ramach budowy parku i nowych stref przebudowany zostanie istniejący ciąg pieszy Fot KAW

Redakcja

29 czerwca, 2023

Przy ul. Wantuły w Katowicach powstaje nowy park. Jego powierzchnia to prawie 34 tys. m2, z czego 90% zajmą tereny zielone. Na pozostałej przestrzeni powstanie strefa rekreacji i zabaw dla dzieci oraz miejsca do wypoczynku.

Obecnie obszar, na którym już wkrótce powstanie park – na południu Katowic, we wschodniej części dzielnicy Kostuchna – jest tzw. terenem zielonym nieurządzonym. Znajdują się tam drzewa i krzewy, ale ma on charakter dziki i nieuporządkowany. Część znajdujących się tam drzew jest chora lub martwa, co stanowi zagrożenie dla odwiedzających to miejsce, dlatego prace będą polegać w dużej mierze na pielęgnacji zieleni. Zasadzone zostaną nowe drzewa – w tym takie gatunki jak m.in. buk pospolity, dąb szypułkowy, dąb błotny, grab pospolity. Pojawią się także 373 krzewy i pnącza, a także byliny oraz 7,5 tys. m2 traw.

W ramach budowy parku i nowych stref przebudowany zostanie istniejący ciąg pieszy, który zyska wodoprzepuszczalną mineralno-żywiczną nawierzchnię. Pojawi się nowy układ alejek parkowych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na terenie parku staw. 

Nowy park będzie podzielony na kilka stref – m.in. zabaw i rekreacji dla dzieci, sportową z tzw. ścieżką „bosej stopy”, edukacyjną przy stawie oraz rekreacyjną do spotkań mieszkańców. Teren parku zostanie oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną. Znajdą się tam również łąki kwietne, łąka trawiasta i zieleń przywodna. W całym parku zainstalowanych zostanie też 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi – m.in. odgrodzą one otwarty plac zabaw i plac ćwiczeń.

Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji trzy typy altan z drewna giętego. Duża altana będzie miejscem zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz kameralnych imprez. Znajdą się tam 3 długie ławy do siedzenia. W średniej altanie będzie możliwość skorzystania z grilla. Wybudowane zostaną także trzy mniejsze altany, w których odwiedzający park będą mogli odpocząć lub po prostu posłuchać śpiewu żyjących w pobliżu ptaków.

W parku znajdzie się również punkt widokowy, z którego można będzie obserwować florę i faunę. Czatownia jest elementem ścieżki przyrodniczej, której częścią będą też hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy”. Gra ma prezentować różne gatunki drzew, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

Także dzieci znajdą w parku specjalną strefę do zabawy. Będą mogły korzystać m.in. z domku ze zjeżdżalnią i siatką wspinaczkową czy huśtawki typu „bocianie gniazdo”. Oprócz tego znajdą się tu dwa bujaki, dwa domki tipi, hamaki.

Jednym z ważniejszych elementów, które pozwolą bezpiecznie korzystać z parku, będzie montaż oświetlenia. Zainstalowanych zostanie 21 opraw oświetleniowych oraz 6 opraw umożliwiających oświetlenie podestów. Dodatkowo teren parku będzie monitorowany. 

Koszt wykonania parku to ponad 5,5 mln zł. Prace rozpoczęły się zaraz po podpisaniu umowy, czyli w lutym br. Ich zakończenie jest planowane na wiosnę przyszłego roku.powiązane artykuły:

Teren który dotychczas był niezagospodarowany stanie się zadbaną przestrzenią z miejscem do rekreacji Fot KAW
Lokalne 6 czerwca, 2023

U zbiegu ulic Leopolda i Le Ronda w Katowicach powstaje nowy park. Teren dotąd niezagospo

8 park osiedle norma Fot R Ka A Aomierczak
Lokalne 9 listopada, 2022

Katowice postanowiły zainwestować w tereny zielone przeznaczone również do rekreacji. Już rozpoczęto

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.0µg/m3 PM2.5: 8.7µg/m3