W Katowicach powstaje nowy park. Oto co się tam znajdzie

Teren który dotychczas był niezagospodarowany stanie się zadbaną przestrzenią z miejscem do rekreacji Fot KAW

Redakcja

6 czerwca, 2023

U zbiegu ulic Leopolda i Le Ronda w Katowicach powstaje nowy park. Teren dotąd niezagospodarowany stanie się zadbaną przestrzenią z miejscem do rekreacji. Już widać jego zarys i pierwsze efekty prac.

Na początku lutego Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowy na założenie i rewitalizację czterech parków w Katowicach. Jednym z nich będzie park przy ul. Leopolda. Wykonawcą wyłonionym w przetargu została firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa. Koszt prac to ponad 7,9 mln zł.

W nowym parku przestrzeń dla siebie znajdą wszyscy. Dla dzieci powstanie tam plac zabaw, zielony labirynt, ogród sensoryczny z elementami zielonymi. Starsze dzieci będą mogły korzystać ze strefy rekreacji i edukacji. Z kolei na dorosłych czekać będzie siłownia na wolnym powietrzu, strefa relaksu z hamakami i strefa rodzinna z miejscami do grillowania. W parku znajdą się również tablice informacyjne, drewniane platformy widokowe do obserwacji ptaków, a także tzw. ptasia remiza, czyli miejsce, gdzie zasadzone zostaną rośliny obficie kwitnące i owocujące oraz łąka ekologiczna, budki lęgowe i hotele dla ptaków. Cały park będzie podzielony na kilka stref funkcjonalnych – m.in. strefę aktywności ruchowej, plac zabaw ze ścieżką sensoryczną, strefę relaksu, strefę edukacji ekologicznej i strefę widokową, na którą składać się będą dwie drewniane platformy widokowe oraz wieża służąca obserwacji ptaków wodnych o wysokości 3 m (mierzone od wejścia).

- W parku przy Leopolda pojawią się także nowe rośliny – drzewa, krzewy, pnącza, byliny, rośliny wodne. Będą one stanowiły uzupełnienie istniejącej szaty roślinnej. Wybrane gatunki są łatwe w utrzymaniu i będą atrakcyjne przez większą część roku. Wśród nasadzeń znajdą się m.in. takie gatunki jak brzoza brodawkowata, buk pospolity, czereśnia pospolita czy lipa drobnolistna. Z krzewów można wymienić dereń biały, hortensję ogrodową, pigwowca japońskiego. Rośliny wodne, które się pojawią to np. kosaciec syberyjski, lilia wodna, pałka wąskolistna – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W ramach prac powstanie także oświetlenie, przyłącze elektroenergetyczne i wodno-kanalizacyjne. W jednym z ostatnich etapów zasadzone zostaną drzewa, krzewy, byliny i pnącza. W parku znajdą się także elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, domki dla jeży, karmniki dla ptaków. 

powiązane artykuły:

Planowane prace obejma teren dzikiego parkingu fot KAW
Lokalne 6 czerwca, 2023

Miasto Katowice planuje utworzenie przy północnym brzegu stawu Morawa kąpieliska. Aktualnie trwa

Nowe rośliny na Stawowej fot 2
Lokalne 30 maja, 2023

Wokół kasztanowców zasadzonych pierwszego dnia wiosny przy ul. Stawowej w Katowicach poja

IMG 20230523 130505
Lokalne 24 maja, 2023

W Katowickim Centrum Onkologii otwarto zrewitalizowany park szpitalny. Inwestycja była możliwa dz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3