Intrygi i nieprawidłowości w JSW Innowacje? Czy spółka dba o bezpieczeństwo górników?

Jsw 01 fot dawid lach www
Kastelik

Szymon Kastelik

5 maja, 2023

Kto wyprowadzał pieniądze z JSW Innowacje? A może nic złego się nie stało? Według Jastrzębskiej Spółki Węglowej, to producent węgla koksowniczego ma status pokrzywdzonego w tej sprawie. A co z bezpieczeństwem górników i ratowników? Według JSW, priorytetem zarządu jest inwestowanie w bezpieczeństwo pracowników.

Dziennikarze programu "Superwizjer" TVN zajęli się tematem raportu kancelarii Dentons, o którym m.in. nasz portal informował ponad 2 lata temu. W reportażu wyemitowanym kilka dni temu jego autorzy stawiają tezę, że ostatnie głośne wydarzenia związane z JSW Innowacje (dzisiaj JSW Nowe Projekty) miały związek z nieprawidłowościami, do których dochodziło w tej spółce i niegospodarnością, o której mówił raport Dentons.

Reportaż sugeruje, że zarząd JSW Innowacje podpisywał umowy z prywatnymi firmami związkowców np. z Solidarności, chociaż wydawane pieniądze nie przyczyniły się np. do poprawy bezpieczeństwa górników. Jednocześnie dziennikarze programu "Uwaga" przeprowadzili rozmowę z byłym ratownikiem górniczym z JSW, który twierdzi, że osoby mające ratować ludzkie życie w kopalniach, pracują na przestarzałym sprzęcie, a JSW nie dba o ich bezpieczeństwo.

Brak innowacji w JSW Innowacje?

JSW Innowacje powstała jako spółka-córka JSW w 2017 roku. Miała zajmować się... innowacjami, jak sugeruje nazwa, czyli badaniami nad nowymi technologiami i procesem ich wdrażania w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szczególnie działalność JSW Innowacje miała wpłynąć na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.

Według audytu przeprowadzonego przez kancelarię Dentons, spółka JSW Innowacje zmarnowała 78,6 mln zł. Raport wskazywał, że w latach 2017-2020 rozdysponowano tymi środkami według własnego uznania, niezależnie od tego, czy prowadziłoby to do osiągnięcia jakichkolwiek innowacji i czy przynosiłoby wymierne korzyści. W tym temacie reportaż "Superwizjera" mówi o szczegółach. Zarząd JSW Innowacje podpisywał umowy np. z firmami związkowców na działania PR-owe, których efektów ostatecznie nikt nie widział. 

Autorzy stawiają tezę, że o umowach decydowały prywatne oraz polityczne powiązania w środowisku Prawa i Sprawiedliwości. W swoim materiale wskazują m.in. na Jacka Srokowskiego, który w latach 2017-2020 był wiceprezesem JSW Innowacje (potem prezesem tej spółki, teraz prezes Huty Pokój). Sam Srokowski w wypowiedziach medialnych w ostatnich latach mówił o tym, że audyt Dentons nie był rzetelny. O zarzutach dot. "zmarnowania 80 mln zł" mówił - To absurdalne zarzuty. Jeśli wszystko było tak złe, to dlaczego JSW zatwierdzała kolejne kwartalne sprawozdania JSW Innowacje? Otrzymywała wszystkie niezbędne, określone w umowie, informacje - czytamy w wypowiedzi Jacka Srokowskiego dla Slaskibiznes.pl.

Ale to nie koniec. Według "Superwizjera" były prezes JSW Innowacje Jarosław Mrozek mógł być ofiarą walki z nieprawidłowościami w JSW Innowacje. Na początku 2020 roku w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że Mrozek jest podejrzany o mobbing, a nawet molestowanie swoich pracownic. Były prezes JSW Innowacje od samego początku twierdził, że jest niewinny. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. W grudniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił byłego prezesa JSW Innowacje.

Dziennikarze "Superwizjera" informują, że to Mrozek przekazał radzie nadzorczej JSW Innowacje i zarządowi JSW dane dotyczące nieprawidłowości w spółce. Następnie został antybohaterem okrutnej intrygi. - Podjęto działania mające na celu pozbycie się pana Mrozka - mówił na sali rozpraw adwokat "byłego" prezesa w reportażu Superwizjera. 

JSW ma status pokrzywdzonego

O wyjaśnienie powyższych wątków poprosiliśmy Jastrzębską Spółkę Węglową. Do rzecznika prasowego wysłaliśmy poniższe pytania:

 • Czy Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła działania w sprawie wyjaśnienia wyników audytu kancelarii Dentons dot. JSW Innowacje (dzisiaj JSW Nowe Projekty)? Czy Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza/zgadza się z tezą, że mogło dojść do niegospodarności prawie 80 mln złotych?
 • W jaki sposób Jastrzębska Spółka Węglowa odnosi się do zarzutu, że "JSW Innowacje było pralnią pieniędzy"? Czy ktoś poniósł odpowiedzialność (np. kadrową) za niegospodarność w tej spółce?
 • W materiałach stacji TVN padają zarzuty, że ratownicy górniczy pracują na starym sprzęcie, a Jastrzębska Spółka Węglowa nie inwestuje w bezpieczeństwo górników. Czy to prawda? Jeżeli nie, to w jaki sposób JSW dba o bezpieczeństwo górników? Czy inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt np. dla ratowników?
 • Czy stałą praktyką jest podpisywanie przez spółki grupy JSW umów/kontaktów itd. z firmami prowadzonymi przez działaczy związków zawodowych np. "NSZZ" Solidarność?

Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW odpowiedział jeszcze tego samego dnia. Poinformował, że sprawy, którymi się interesujemy, są objęte postępowaniem prokuratorskim w którym JSW oraz JSW Innowacje mają status pokrzywdzonych.

- Do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego i ewentualnego procesu sądowego przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie będą komentować tej sprawy. Przypominam, że w roku 2021 doniesienie do prokuratury w sprawie podejrzenia przestępstwa dotyczącego niegospodarności w ówczesnej spółce JSW Innowacje złożył ówczesny zarząd JSW oraz ówczesny zarząd JSW Innowacje - informuje rzecznik prasowy JSW.

Rzecznik nie zgodził się z zarzutami dot. bezpieczeństwa górników. - Bezpieczeństwo pracowników jest dla zarządu JSW priorytetem, rocznie Spółka wydaje na bezpieczeństwo ponad 1 mld zł, w tym na sprzęt ratowniczy - dodaje.  

  fot. JSW

   

  powiązane artykuły:

  Ziobrozofiowka
  Lokalne 28 marca, 2023

  Zbigniew Ziobro w poniedziałek kontynuował swoją podróż po Górnym Śląsku. Odwiedził m.in. Jastrzę

  Jswzysk
  Lokalne 23 marca, 2023

  Między innymi wyższe przychody ze sprzedaży węgla wpłynęły na olbrzymi zysk netto Jastrzębskiej S

  Jsw 03
  Lokalne 9 lutego, 2023

  Zakończył się spór o podwyżkę wynagrodzeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy wywalczyli

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  20 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3