Nie żyje Andrzej Iwan. Grał w Wiśle Kraków i Górniku Zabrze

Andrzejiwan

Redakcja

27 grudnia, 2022

Nie żyje Andrzej Iwan. Był legendą polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Najwięcej meczów rozegrał w Wiśle Kraków, ale był również piłkarzem Górnika Zabrze, z którym zdobył mistrzostwo kraju.

Andrzej Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku w Krakowie. Jako junior kształcił się piłkarsko w Wandzie Kraków, a następnie w Wiśle Kraków, gdzie rozpoczął swoją karierę seniorską. Grał najczęściej w środku pola jako pomocnik lub napastnik.

Szybko stał się jednym z najlepszych polskich piłkarzy. Już w 1978 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 17. Tego samego roku został powołany na Mistrzostwa Świata w Argentynie, ale nie udało mu się przebić do pierwszego składu. Na mundial w 1982 roku jechał jako jeden z najlepszych polskich piłkarzy. Kontuzja wyeliminowała go już w drugim meczu. Wówczas biało-czerwoni zdobyli brązowy medal.

Na MŚ 1986 nie pojechał z powodu kontuzji, która miała poważny wpływ na jego dalszą karierę. 1985 roku przeszedł z Wisły do Górnika Zabrze, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Pod koniec lat 80 tych grał w niemieckim Bochum. 

Po karierze piłkarza rozpoczął pracę jako trener młodzieży, a następnie dorosłych zawodników. W latach 1999-2001 asystował pierwszym szkoleniowcom Wisły Kraków. Wspólnie z Adamem Nawałką poprowadzili Białą Gwiazdę po mistrzowską koronę.

Był ekspertem i komentatorem piłkarskim. W 2012 roku wyszła jego autobiografia spisana przez Krzysztofa Stanowskiego pt. "Spalony". Opowiedział w niej o swoim uzależnieniu od alkoholu i hazardu, a także o próbach samobójczych. 

fot. Wisła Kraków

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3