Najnowsza generacja szczepionek przeciw COVID-19 dostępna już w Polsce

Vaccination gaff86893b 1920

Redakcja

22 września, 2022

Od tego tygodnia na rynku dostępne są już trzy generacje szczepionki, w tym najnowsza BA.4/BA.5. Którą wybrać odpowiada dr. hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Obecnie w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest ok. milion sztuk szczepionki BA.1, ale już w tym tygodniu powinny pojawić się dostawy trzeciej generacji – BA.4/BA.5.

Jak mówi dr hab. n. med Jerzy Jaroszewicz różnica pomiędzy drugą a trzecią generacją szczepionek polega na tym, że te najnowsze zawierają w swoim składzie dwa szczepy białek wirusa, czyli teoretycznie powinny lepiej chronić przed najbardziej rozpowszechnionymi obecnie wariantami.

– Wariant BA.4/BA 5. w tej chwili w Polsce odpowiada za ok. 95 proc. zakażeń – informuje kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu i dodaje: 

– Według badań szczepionki te podobnie chronią przed hospitalizacją. Niezależnie od tego, którą szczepionką się zaszczepimy – klasyczną, zmodyfikowaną czy najnowszą, szczepienie zapewni nam ponad 90-proc. ochronę przed najgorszymi powikłaniami. 

Czy warto już teraz przystąpić do szczepienia czy lepiej poczekać, aż minie termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid? 

– Szczepić się trzeba teraz, nie ma sensu czekać – radzi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. Ekspert zwraca uwagę, że od połowy sierpnia odnotowano wzrost zakażeń, a jesień sprzyja infekcjom. Na dodatek rozpoczął się sezon grypowy.

– Najdłuższy okres ochrony, jaki może mieć szczepionka to pół roku, co w dużej mierze jest zależne od odporności pacjenta. A tymczasem wielu z nas przyjęło trzecią dawkę przed wakacjami, w okresie wiosennym – podkreśla Jaroszewicz.

Jak odróżnić COVID od grypy?

Ekspert ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu rekomenduje wykonanie testu w każdym przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Powód to bezpieczeństwo innych osób, szczególnie ciężko chorych, dla których zakażenie COVID-19 może mieć tragiczne skutki. 

– W tej chwili w szpitalach mamy głównie 70-, 80-latki, osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, płuc, cukrzycą i nowotworami. Dla nich COVID-19 wciąż jest chorobą śmiertelną. A zarażają się w sytuacjach przygodnych, np. w sklepowej kolejce mając przypadkowy kontakt z osobą zakażoną. Testowanie jest po to, żeby przede wszystkim chronić tych podatnych na infekcje – podkreśla kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce". 

Przypomnijmy, od 16 września każdy, kto ukończył 12. rok życia może zaszczepić się drugą dawką przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Dotyczy to osób, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3