Na stadionie Ruchu Chorzów powstaną kontenery sanitarne. Prawie 6 tysięcy punktów w BO

Csm IMG 20220901 202722 9a442dc233
Kastelik

Szymon Kastelik

29 września 2022

Kibice Ruchu Chorzów zapomną o śmierdzących toitoiach? Projekt zbudowania kontenerów sanitarnych na stadionie przy ulicy Cichej zdobył najwięcej punktów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Chorzowa. Warto dodać, że stadion przy Cichej otwarto równo 87 lat temu.

Stadion Ruchu Chorzów to bardziej skansen niż nowoczesny obiekt sportowy? Tak, to prawda. Potwierdziły to niedawne Wielkie Derby Śląska, na których dziennikarze sportowi z innych regionów Polski nie rozumieli, że muszą siedzieć na schodach, żeby pracować, a tej pracy towarzyszy zapach ubikacji. A jeżeli komuś spadnie np. telefon pod trybuny, to może pożegnać się ze swoim urządzeniem.

Od wielu lat grupa kibiców żąda od władz Chorzowa budowy nowego stadionu lub chociażby remontu istniejącego. Jednak przy Cichej 6 jest jak jest. Kibice drużyn przyjezdnych wyśmiewają wiele rzeczy, ale najbardziej... toitoie. Otóż w 2022 roku, w państwie Unii Europejskiej, klub piłkarski, który zdobył 14 mistrzostw i aspiruje do powrotu na szczyt, oferuje kibicom załatwianie potrzeb w toitoiach przy trybunach. Kiedy kilka tysięcy osób zrobi, co ma zrobić, nad stadionem unosi się nie tylko doping, ale też specyficzny zapach. 

W końcu ktoś zdecydował coś z tym zrobić. I niestety nie są to władze miasta, do których obiekt przecież należy (tak samo jak klub). W tegorocznym Budżecie Obywatelskim Chorzowa mieszkańcy mogli zagłosować na projekt... postawienia na terenie stadionu Ruchu Chorzów kontenerów sanitarnych.

- Stary stadion przy ulicy Cichej 6 nie posiada nowoczesnego zaplecza sanitarnego. Z racji braku budowy nowego obiektu wielu kibiców zwłaszcza płci żeńskiej musi zadowolić się przepełnionymi toi toiami. Inwestycja ta zwiększy funkcjonalność obiektu miejskiego i ułatwi korzystanie z niego. Ilość kontenerów sanitarnych będzie zależeć od ich cen rynkowych - czytamy w opisie projektu.

Inwestycje wyceniono do 370 000 złotych. Do głosowania w projekcie zachęcał kilkanaście dni temu sam Ruch Chorzów w mediach społecznościowych. - Jest trzecia dekada XXI wieku a kibice budżetem obywatelskim muszą mobilizować właściciela stadionu czyli gminę, do postawienia normalnych toalet. Co za wstyd - czytamy w jednym z komentarzy. 

- Wstyd! Żeby w cywilizowanym świecie prosić się o toalety z budżetu obywatelskiego! - czytamy w innym wpisie.

Ostatecznie... kibice Ruchu Chorzów będą mogli zapomnieć o śmierdzących toitoiach. Projekt kontenerów sanitarnych zdobył największą liczbę głosów w Budżecie Obywatelskim i zostanie skierowany do realizacji. Pomysł otrzymał prawie 6 tysięcy punktów.

- Wszystkim wnioskodawcom i głosującym dziękuję za aktywny udział i troskę o naszą wspólną małą ojczyznę - czytamy w komunikacie prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3