33 lata temu w Raciborzu zginęli twórcy programu "Sonda"

Sonda
Kastelik

Szymon Kastelik

29 września, 2022

Program "Sonda" zna każdy, kto wychowywał się i żył w ostatnich kilkunastu latach PRL-u. Jedna z najpopularniejszych produkcji polskiej telewizji została nagle przerwana przez tragiczną śmierć jej twórców.

Starsi czytelnicy pamiętają doskonale program "Sonda" emitowany w TVP1  8 września 1977 do 29 września 1989. Pomimo PRL-u, i wielu polityczno-społecznych wydarzeń w tamtym okresie, "Sonda" prowadzona przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka (a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat przez Tomasza Pycia) łączył, a nie dzielił. Udowadniał, że nauka nie ma tożsamości narodowej, poglądowej oraz gospodarczej. Ponadto Sonda przedstawiała też zupełnie inny obraz ówczesnej Polski. Może było w tym trochę PRL-owskiej propagandy, natomiast trzeba przyznać, że w ostatniej dekadzie czasów właściwie minionych, polska myśl techniczna i naukowa miała się bardzo dobrze.

Kamiński i Kurka pozwalali sobie również na naukowe fantazjowanie. Już w tamtym okresie mówili m.in. o samochodach elektrycznych lub rozwoju sieci komputerowej, którą dzisiaj znamy jako Internet. Niestety nie było im dane zobaczyć na własne oczy jak nauka i technika XXI wieku poszła do przodu. Wszystko zakończyło się nagle 29 września 1989 roku.

To tego dnia w Raciborzu-Brzeziu twórcy programu zginęli w koszmarnym wypadku samochodowym. Jechali samochodem osobowym Peugeot, kierowanym przez znanego kierowcę rajdowego Andrzeja Gieysztora (który również zginął w wypadku). Nagle, jak relacjonował Krzysztof Bartnicki w Dzienniku Telewizyjnym, samochód wpadł w poślizg i zderzył się z ciężarówką. Prowadzący Sondę i kierowca zginęli. Panowie jechali do RAFAKO, żeby zebrać materiał do programu. 

Wina za wypadek spadła na Gieysztora, ale jak było naprawdę? Jak to bywało w ówczesnych realiach, śledztwo nie zostało przeprowadzone w sposób dokładny.

Zdzisław Kamiński urodził się 5 grudnia 1946 roku w Gliwicach. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie. Natomiast Andrzej Kurek urodził się 1 stycznia 1947 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obaj zostali pochowani obok siebie na cmentarzu w Pyrach. Sonda została zawieszona. Wyemitowano kilka dodatkowych odcinków w 1990 roku i był to koniec jednej z najpopularniejszych produkcji polskiej telewizji w historii. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.2µg/m3 PM2.5: 34.3µg/m3