Na jednej z kamienic w centrum Mysłowic odkryto zabytkowe polichromie

DSC 1692

Redakcja

6 listopada 2021

Polichromie sprzed stu lat. Ich odkrycie na ścianie kamienicy przy ul. Bytomskiej 27 w Mysłowicach zawdzięczamy pracom remontowym wykonywanym przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej.

Ozdobny napis "Paul Radwanski" znajduje się nad wejściem do lokalu usługowego na parterze budynku. Napis ten zostanie odtworzony, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Badanie polichromii odbyło się we wrześniu i zostało przeprowadzone przez Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki s.c. z Sosnowca.

Podczas badań ustalono, że w półokrągłej płycinie nad wejściem do sklepu po lewej stronie od bramy wjazdowej znajduje się napis „Paul Radwanski”. Napis zachował się w dwóch warstwach. Warstwa wtórna to napis o treści „P. Radwanski”, niepokrywający się z napisem pierwotnym

– informuje Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.

Jak mówią Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum Miasta Mysłowice, a także Leonard Czarnota ze Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, Paul Radwanski - którego nazwisko widnieje na polichromii - był mechanikiem lub prowadził działalność związaną z rowerami.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.5µg/m3 PM2.5: 6.7µg/m3