Mysłowickie parki już pod okiem kamer. Monitoring będzie rozbudowywany

Nhgetkjg

Redakcja

2 stycznia, 2022

Trzy punkty miejskiego monitoringu pojawiły się już w parku Zamkowym, na Promenadzie i Górce Słupeckiej w Mysłowicach. A wszystko pod 24-godzinnym nadzorem operatora. Od przyszłego roku monitoring ma być sukcesywnie rozbudowywany.

W tym roku miasto rozstrzygnęło przetarg na pierwszy etap budowy nowego systemu monitoringu, który obejmował budowę centrum monitoringu znajdującego się w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, dwóch stanowisk zewnętrznych: na policji i w straży miejskiej oraz zabudowę punktów kamerowych. Cztery kamery są już zamontowane w parku Zamkowym, kolejne cztery w parku Promenada, a dwie na Górce Słupeckiej.

 

Centrum monitoringu składa się z całego oprzyrządowania, które jest niezbędne do obsługi tego monitoringu. Posiadamy ścianę wizyjną składającą się z 4 monitorów 65-calowych oraz całej serwerowni, która również została zlokalizowana u nas w budynku Państwowej Straży Pożarnej. Jeżeli chodzi o kamery i sam system to w parku Zamkowym i w parku Promenada kamery są stałopozycyjne, natomiast na Górce Słupeckiej kamery są obrotowe”

wyjaśnia Sandra Jędrzejas, naczelniczka Wydziału Bezpieczeństwa i Reagowania Kryzysowego Urzędu Miasta Mysłowice.

Monitoring zawiera inteligentny system analizy, który wspomaga operatora podczas obserwacji danego obrazu.

 

Jeżeli jest bardzo dobra widoczność, jest duża przejrzystość powietrza, operator jest w stanie zauważyć bardzo dużo rzeczy sam. Natomiast w momencie, kiedy nastaje noc i obraz staje się szary, system po prostu pokazuje mu alerty o tym, że coś w danym miejscu się dzieje, gdzieś jakiś obiekt się znajduje, że gdzieś pojawili się ludzie i posiada bardzo wiele funkcji, które będą bardzo wspomagające dla operatorów”

dodaje Sandra Jędrzejas.

Centrum monitoringu będzie obsługiwane przez pracowników straży miejskiej w systemie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Będą również obsługiwane 2 stanowiska zewnętrzne na policji i straży miejskiej.

 

Dla straży miejskiej na pewno to oznacza poprawę bezpieczeństwa i szybsze reakcje na interwencje, które są zgłaszane do nas. Pracownicy, którzy będą obsługiwać monitoring będą przekazywać na bieżąco interwencje i wtedy będzie można reagować przez całą dobę”

informuje st. insp. Sebastian Stachoń ze Straży Miejskiej w Mysłowicach.

10 kamer wraz z niezbędną infrastrukturą za 535 050 zł to dopiero początek. Monitoring w Mysłowicach ma być sukcesywnie rozbudowywany.

W 2022 roku ma objąć dzielnice Larysz i Kosztowy zgodnie ze środkami przekazanymi przez rady dzielnic oraz pochodzącymi z Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. A w latach kolejnych rozwój systemu o kolejne punkty kamerowe ma być prowadzony z uwzględnieniem miejsc najbardziej newralgicznych, zaproponowanych przez służby bezpieczeństwa.

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.8µg/m3 PM2.5: 16.0µg/m3