Morawiecki załatwił miliardy euro dla Śląska? Chełstowski: Rząd nam w tym przeszkadzał [WIDEO]

Chelstowski
Kastelik

Szymon Kastelik

8 grudnia 2022

Premier Morawiecki przyjechał nagle do Zabrza po wizycie Timmermansa, żeby powiedzieć wprost, że 5,1 miliarda euro dla województwa śląska wynegocjował jego rząd. Marszałek województwa śląskiego uważa, że to nieprawda. 

W poniedziałek na Stadionie Śląskim wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans w towarzystwie marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i europosła PO Jerzego Buzka ogłosił, że KE zaakceptowała wszystkie pięć planów funduszu sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że wraz ze środkami z polityki spójności, województwo śląskie otrzyma około 5,1 miliarda euro na transformację. Nie wiadomo tylko kiedy, ponieważ wypłata środków jest uzależniona od porozumienia polskiego rządu z Komisją Europejską ws. praworządności w naszym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki dwa dni później przyjechał do Sztolni Luiza w Zabrzu, żeby powiedzieć, że to on i jego ministrowie wynegocjowali miliardy dla Śląska. Stwierdził, że teraz inni próbują przypisać sobie tę zasługę. Niewątpliwie była to odpowiedź na wystąpienia marszałka Chełstowskiego, który wielokrotnie podkreślał, iż negocjował z Komisją Europejską i razem z innymi samorządowcami apelował, żeby pieniądze zostały wypłacone im w sposób bezpośredni. 

Kto wywalczył miliardy euro dla Śląska? Morawiecki: PiS wynegocjował fundusz sprawiedliwej transformacji

Jakub Chełstowski skomentował wystąpienie premiera. Stwierdził, że to nie prawda, a rząd nawet trochę przeszkadzał:

- Nic nie robiliśmy w tej sprawie. Leżeliśmy z brzuchami do góry nogami. Brakowało tylko drinków - zażartował Chełstowski. Twierdzi, że premier mijał się z prawdą w Zabrzu -  To totalna nieprawda. Współpracowaliśmy w tym zakresie z ministrami Pudą, Jarosińską-Jedynak, z panem premierem. Oberwało mi się w PiS, że spotykam się z "tym" panem, który jest anty polski (Timmermans - przyp. red.) - dodaje.

Marszałek województwa śląskiego podkreśla, że plany dla wszystkich programów przygotował Urząd Marszałkowski, który konsultował to z rządem. - Konsultacja polegała na przybiciu pieczątki. Praca Urzędu Marszałkowskiego była ciężka - komentuje Chełstowski i dodaje - Rząd nam w tym trochę przeszkadzał, bo ministerstwo klimatu wydało koncesję na złoże Brzezinka III w Mysłowicach.

Marszałek uważa, że to on i jego współpracownicy "walczyli" w Komisji Europejskiej o zatwierdzenie programów i wypłaty środków bezpośrednio do samorządów. Chełstowski zauważa, że rząd dalej utrudnia pracę, ponieważ środki zostaną wypłacone dopiero po porozumieniu ws. samorządności. A każdy dzień oczekiwania jest bardzo niebezpieczny, ponieważ do 2026 roku województwo śląskie musi mieć zakończonych ponad 50 procent przetargów. - Czym szybciej rząd rozwiąże swoje problemy, tym szybciej będziemy mieli środki na Śląsku - podsumowuje Chełstowski.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3