Nadzwyczajna sesja Sejmiku. Dyskusja o Funduszu Górnośląskim, odwołanie Kocik i pieniądze na in vitro

IMG 20221207 183619
Kastelik

Szymon Kastelik

8 grudnia, 2022

Nowa koalicja w Sejmiku Województwa Śląskiego zakorzeniła się we władzach regionalnych. W środę, 8 grudnia na wniosek przewodniczącego Marka Gzika zwołano nadzwyczajną sesję Sejmiku. Radni "dokończyli" zmiany personalne. Beata Kocik z PiS została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej.

Nadzwyczajna sesja dotyczyła przede wszystkim trzech tematów: afery w Funduszu Górnośląskim, podwyżek cen wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów oraz uchwały dot. dofinansowania in vitro. Marszałek Chełstowski za zgodą większości radnych dodał do porządku obrad wniosek o odwołanie Beaty Kocik w funkcji wiceprzewodniczącej Sejmiku oraz przegłosowania apelu do premiera Morawieckiego ws. zmiany ustawy, która pomogłaby wstrzymać podwyżkę cen wód dla miejskich wodociągów (klientów GPW).

Najpierw odbył się krótki maraton pytań i dyskusji dotyczący Funduszu Górnośląskiego. Na sesji nie pojawili się przedstawiciele zarządu spółki (pomimo wystosowania przez marszałka zaproszenia) oraz były wicemarszałek Wojciech Kałuża, który według medialnych doniesień jest jednym z "bohaterów" tej afery. 

- Wszystkie materiały zakupione przez Fundusz trafiły do podległych szpitali. W wyniku raportu CBA wskazano, że kwestia zakupu przedmiotowych środków ochrony bezpośredniej w ocenie CBA budzi podejrzenie, że ta cena mogła być przeszacowana - powiedział Jakub Chełstowski. Według CBA Fundusz Górnośląski mógł wydać o wiele za dużo na rękawiczki, maseczki itd. dla szpitali, poprzez przepłacenie m.in. pośredników. Radni, w szczególności z PiS (którzy we wrześniu na sesji w tym samym temacie nie pojawili się w większości), dopytywali o notatkę, która zasugerowała dymisję prezesa Krystiana Stępnia. 

Józef Koczar, dyrektor Departamentu Obsługi Prawnej i Nadzoru Właścicielskiego w Wojewódzkim Urzędzie Marszałkowskim stwierdził, ze notatka sugerowała, żeby odsunąć byłego prezesa Funduszu, ponieważ sprawa dotyczyła też jego osoby. Radni dyskutowali też w sprawie raportu, ale Chełstowski podkreślał, że może zawierać wrażliwe dane i trzeba przeanalizować opublicznienie raportu pod kątem prawnym.

Radni PiS zarzucali marszałkowi, że to on sprawia nadzór właścicielski nad Funduszem Górnośląskim i być może nie panuje nad jego Radą Nadzorczą, która wg marszałka miała utrudniać dymisję prezesa Stępnia. 

Dyskusja zakończyła się bez konkretnych wniosków i komentarzy. Marszałek kilkukrotnie podkreślał, że sprawa nie jest w jego kompetencji. Dodał, że wszystkie organy urzędu i spółki są regularnie kontrolowane przez różne instytucje. 

Podwyżki cen wody GPW

Następnie przyszła pora na sprawę podwyżek cen wody dla miejskich wodociągów o 33 procent z 2,57 złotych na nieco 3 złote za metr sześcienny. Chełstowski i prezes GPW Henryk Drob wskazali, że powodem zaproponowanej podwyżki jest m.in. rosnąca cena za energię elektryczną. Najniższa oferta przetargu to 114 milionów złotych na 2023 rok. W sumie na nadchodzący rok wzrost wszystkich kosztów w GPW mają sięgnąć 200 procent. Marszałek Chełstowski mówił, że on i niektórzy radni apelowali w rządzie o to, żeby w programie osłonowym umieścić też GPW (które nie jest bezpośrednim dostawcą wody, dlatego nie kwalifikuje się do planu zamrożenia cen energii). 

In vitro w województwie śląskim

Ponownie w Sejmiku Śląskim pojawił się projekt KO „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego- in vitro dla mieszkańców województwa śląskiego na lata 2023-2026”. Tym razem uchwała została przegłosowana. To oznacza, że Urząd Marszałkowski musi znaleźć w budżecie 20 milionów złotych na wsparcie par cierpiących na bezpłodność. Za głosowało 27 radnych,  9 było przeciw i 1 radny wstrzymał się od głosu.

Odwołanie Kocik

Do odwołania wiceprzewodniczącej Sejmiku Beaty Kocik doszło po rozpoczęciu szóstej godziny sesji. Kocik jeszcze na samym początku obrad powiedziała, że czuje się wyróżniona, że ma zostać odwołana na "nadzwyczajnej" sesji, chociaż można to też zrobić na zwykłej. 

Oczywiście nowa większość w Sejmiku zagłosowała za odwołaniem Kocik. Następnie radni powołali nowych wiceprzewodniczących: Urszulę Koszutską z KO oraz Rafała Porca z Lewicy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 28.1µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3