Mikołów: kolejna seniorka oszukana metodą "na wnuczka"

Poiuytreg

Redakcja

30 października, 2021

Policjanci mikołowskiej komendy po raz kolejny apelują do mieszkańców powiatu o ograniczone zaufanie oraz daleko idącą przezorność. Mieszkająca w centrum Mikołowa seniorka padła ofiarą oszustów, którzy metodą "na wnuczka" wyłudzili od kobiety niespełna 20 tysięcy złotych. 86-latka była przekonana, że oddając swoje oszczędności może pomóc swojej rodzinie.

Do zdarzenia doszło 27 października po południu na jednym z mikołowskich osiedli mieszkaniowych. Oszuści skontaktowali się ze starszą kobietą telefonicznie. Wymyślając historię o wypadku drogowym z udziałem wnuczki 86-latki, doprowadzili kobietę do przekonania, że oddając swoje oszczędności, pomoże jej wyjść z kłopotów.

Włożone do reklamówki pieniądze seniorka oddała nieznajomemu mężczyźnie, który zapukał do drzwi mieszkania.

Policjanci apelują do wnuków, dzieci, znajomych i sąsiadów osób starszych, aby wyczulać i informować o takich sytuacjach. Nie dajmy się zmanipulować i nie działajmy pod presją czasu. Właśnie o to chodzi oszustom.

Policjanci radzą:
• bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
• informować Policję o każdej próbie oszustwa,
• konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
• nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
• prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

Źródło: KPP w Mikołowie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.7µg/m3 PM2.5: 21.7µg/m3