Miasto daje miliony na Zagłębie Sosnowiec. Chęciński: Rzeczą chorą jest to, że samorządy muszą utrzymywać sport

Checinski 01
Kastelik

Szymon Kastelik

10 listopada 2022

Samorządy w Polsce przeznaczają ogromne środki na kluby sportowe. Niestety jest to rzeczą normalną w naszym kraju. Chociaż wielu mówi, że to patologia, to nie raz bywa tak, że to gmina lub miasto ratują swój klub przed upadkiem. Podobnie jest w Sosnowcu, gdzie tamtejsze Zagłębie "żyje" dzięki wsparciu miasta.

W środę 9 listopada do Sosnowca przyjechał marszałek Senatu Tomasz Grodzki i członkowie senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, którzy wzięli udział w wyjazdowym posiedzeniu pt. „Sport amatorski i zawodowy w opiniach praktyków".  Na konferencji prasowej przed komisją udział wziął prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Był bardzo krytyczny wobec finansowania sportu zawodowego przez samorządy.

- Rzeczą chorą jest to, że samorządy muszą utrzymywać sport. Mówię to z pełną odpowiedzialnością w mieście, który jest właścicielem spółki, który prowadzi klub sportowy. Bez wsparcia samorządu sport by nie istniał - mówił w towarzystwie senatorów prezydent Sosnowca.

Tylko podczas ostatnich dwóch sesji Rady Miasta Sosnowiec radni zdecydowali, jak informuje Gazeta Wyborcza, o dokapitalizowaniu Zagłębia Sosnowiec. Co najmniej milion złotych ma iść na same wrześniowe wypłaty. To tylko udowadnia, że bez wsparcia miasta, nie ma tego klubu. A w piłce nożnej idzie Zagłębiu średnio. Bez perspektywy powrotu do Ekstraklasy po tym sezonie. W hokeju też średnio - w ubiegłym sezonie dopiero 8. miejsce.

- Samorządy bardzo mocno wspierają sport najmłodszych, amatorski i seniorski. Bardzo ważną rzeczą jest zastanowienie się nad tym  dlaczego spółki skarbu państwa nie finansują całych dyscyplin, tylko są sponsorami poszczególnych klubów - dodał Chęciński. Prezydent Sosnowca przypomniał, że w jego mieście trwa budowa dużego kompleksu sportowego: stadionu piłkarskiego, hali sportowej oraz stadionu zimowego. Zaznaczył, że miasto nadal nie otrzymało wsparcia z budżetu państwa na tę inwestycję. 

- Zagłębiowski Park Sportowy stara się o dofinansowanie budowy. Taki apel do ministra sportu o to, aby jedne z najpiękniejszych obiektów w Polsce, które są na ukończeniu (...) nie był dofinansowany z budżetu państwa - skomentował prezydent Sosnowca. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3