Mężczyzna oszukany na kryptowaluty. Stracił 29 tys zł

Pexels sora shimazaki 5935791

Redakcja

31 sierpnia 2022

W poniedziałek do zabrzańskich policjantów zgłosił się 80-letnim mężczyzna, który został oszukany metodą na inwestycje w kryptowaluty przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego policja po raz kolejny apeluje o rozwagę.

Kryptowaluty kuszą dużymi i szybkimi zyskami, jednak niestety to trudna i nieprzewidywalna inwestycja. Warto podchodzić do tego z głową, a już z pewnością być maksymalnie wyczulonym na próby oszustwa. Niestety jego ofiarą padł 80-letni zabrzanin. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, informując go, że na jego wirtualnym portfelu znajdują się kryptowaluty, które zarobił dla niego bot (program symulujący działania człowieka).

Oszust zapewniał 80-latka, że pomoże mu w pozyskaniu zarobionych pieniędzy, jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków przy różnych naprawach, jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy wykorzystują go do przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej.

Dokładnie taką taktykę wybrał oszust, który po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonego wykorzystał aplikację bankową do zaciągnięcia kredytu na kwotę 29 tysięcy złotych. Następnie środki przelał na własne konto. Niestety takie pieniądze trudno jest odzyskać, dlatego informujemy i uczulamy na nową metodę oszustów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3