Ponad 2,5 tysięcy ukraińskich uchodźców w katowickich szkołach

W katowickich szko AA ach nauk AE rozpocznie blisko 30 tys uczni A3w Fot UMK

Redakcja

1 września, 2022

1 września, po wakacyjnej przerwie, w szkołach znów rozbrzmi szkolny dzwonek. W katowickich szkołach naukę rozpocznie blisko 30 tys. uczniów. 2 237 dzieci szkolny dzwonek usłyszy po raz pierwszy. Największa liczba pierwszoklasistów pojawi się w murach Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach, gdzie utworzonych zostało 5 oddziałów klasy I, do których będzie uczęszczać 114 uczniów.

Wśród prawie 30 tys. uczniów, ponad 17,3 tys. uczyć będzie się w szkołach podstawowych ogólnodostępnych. Średnio w jednej klasie będzie 21 uczniów.  Natomiast w szkołach ponadpodstawowych będzie się ich uczyło 11,8 tys. – przy czym średnia liczba uczniów w tych szkołach na klasę to 24 osoby. 

W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 największym zainteresowaniem cieszyło się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach, gdzie ogółem chętnych było 3 297 osób. Na drugim miejscu znalazło się IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach - 2 474, a na trzecim X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach - 2 034 osoby.

W katowickich szkołach naukę rozpoczną także ukraińscy uchodźcy wojenni w wieku szkolnym i przedszkolnym. Będzie ich ponad 2,5 tys. – do miejskich przedszkoli uczęszczać będzie ok. 600 dzieci, do szkół podstawowych ponad 1600, a do szkół ponadpodstawowych ok. 270 dzieci. Do szkół specjalnych zgłoszonych zostało 16 dzieci. Przygotowano także 22 oddziały przygotowawcze dla uczniów, którzy jeszcze mają problemy z językiem polskim. 

Nowy rok szkolny w Katowicach to także nowe kierunki kształcenia. W Technikum nr 16 w Zespole Szkół nr 2 im. J. Iwaszkiewicza w Katowicach uruchomione zostaje kształcenie w zawodzie "technik mechanik lotniczy", natomiast w Technikum nr 2, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach zostaje uruchomione kształcenie w oddziale dwujęzycznym z językiem angielskim w zawodzie "technik hotelarstwa". "Technik stylista" to nowy zawód, którego od 1 września będzie można się nauczyć w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach.

Okres wakacyjny dla uczniów był czasem odpoczynku, natomiast w szkołach trwały w tym czasie remonty. – W ramach zrealizowanych zadań remontowych wykonano m. in. remont basenu w Szkole Podstawowej nr 58, remont boiska wielofunkcyjnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, remont sal lekcyjnych, korytarzy, sanitariatów, instalacji sanitarnych i elektrycznych. – mówi Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu. Szacowany koszt przeprowadzonych prac remontowych to prawie 1,8 mln zł. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.1µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3