Dzisiaj Wielkie Derby Śląska na stadionie Ruchu Chorzów

Csm wds d897d6b150

Redakcja

1 września, 2022

Oj będzie się działo! Po ponad 6 latach wracają Wielkie Derby Śląska. W i rundzie Pucharu Polski Ruch Chorzów zmierzy się u siebie z Górnikiem Zabrze.

Wielkie Derby Śląska wracają po sześciu latach! Na Górnym Śląsku nawet mieszkańcy, którzy nie interesują się piłką nożna, wiedzą doskonale, że to wyjątkowe wydarzenie. Dlaczego? Kibiców Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze znajdziemy prawie w każdym górnośląskim mieście, a nawet na wsiach. Dwa najbardziej utytułowane drużyny w historii polskiej piłki zmierzą się ze sobą ponownie pod koniec sierpnia.

Historia tych wyjątkowych derbów nie jest może najdłuższa, ale za to najbardziej emocjonująca. Wielkim Derbom Śląska może dorównać tylko Święta Wojna w Krakowie pomiędzy Wisłą a Cracovią. Ruch z Górnikiem po II wojnie światowej rozgrywali mecze towarzyskie, ale za oficjalny pierwszy mecz WDŚ uznaje się 18 marca 1956 roku. Wówczas Górnik zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej i pokonał drużynę Niebieskich 3:1. 

Od tamtej pory rozegrano ponad 100 oficjalnych meczów pomiędzy Ruchem a Górnikiem. Każdy z nich wzbudzał olbrzymie emocje wśród fanów. Tak było do 21 lutego 2016 roku, kiedy to ostatni raz mogliśmy się "delektować" tą rywalizację. W 23. kolejce fazy zasadniczej Ekstraklasy Ruch wygrał na wyjeździe z Trójkolorowymi 2:0. To były ostatnie derby. Po sezonie 2015/2016 Górnik spadł z Ekstraklasy. Wrócił po sezonie, ale wówczas w Ekstraklasie nie było już w Ruchu. Przy Cichej rozpoczął się wtedy najgorszy okres w historii klubu. 

Ale dzisiaj wszystko wskazuje na to, że czeka nas niezapomniany mecz. Górnik ma w swoim zespole wielu młodych i utalentowanych piłkarzy, których doświadczeniem wspiera Lukas Podolski. Natomiast Ruch wraca do wielkiej piłki i na razie dobrze sobie radzi w I Lidze. 

Kibice pamiętają doskonale rywalizację pomiędzy klubami w 2008 i 2009 roku, kiedy mecze rozegrano w "starym" Kotle Czarownic. Wówczas derby oglądało ponad 40 tysięcy osób! Dzisiaj mecz rozegrany zostanie przy Cichej 6 w Chorzowie, gdzie możliwości frekwencyjne są znacznie ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nie zabraknie emocji. Wielkie Derby Śląska zawsze podnoszą ciśnienie, co udowodnili kibice obu drużyn, którzy odwiedzili swoich piłkarzy na ostatnim treningu przed meczem. 

Początek spotkania o 20:30. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.2µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3